Çilek reçeli nasıl yapılır?

1901

Çilek reçeli nasıl yapılır diyorsanız sizin için en pratik çilek reçeli tarifini hazırladık. Çilek reçeli yapmanın püf noktaları ve en pratik çilek reçeli tarifi için okumaya devam edin 🙂 Kışın yerken bizi hatırlamayı da unutmayın.

Çilek reçeli yaparken en önemli şey ufak ve kokulu çileklerden seçmektir. Büyük çilekleri keserek kullanırsanız reçelin içerisinde erir ve güzel olmaz. Küçük çilekleri pazarlarda marketlerde bulabilirsiniz.

Çilek reçeli nasıl yapılır?

Çilek reçeli malzemeleri

1 kilo çilek
2 bardak toz şeker

Çilek reçeli yapılışı

Çileklerin tepelerini kesip iyice yıkayın. Çelik bir tencereye çilekleri ve üzerine şekeri serpin. Geceden sabaha kadar kapağı kapalı bir şekilde mutfakta bekletin. Buzdolabına koymanıza gerek yok.

Sabah uyandığınızda çilekler suyunu salmış olacaktır. Kısık ateşte çilek reçeli kaynayana kadar pişirin.

Çilek reçelinin kıvamı nasıl kontrol edilir?

Buzlukta beklettiğiniz küçük bir tabağa reçelden bir damla koyun. Tabağı yan eğdiğinizde reçel kıvamı varsa olmuş demektir. Ama reçel çok sıvıysa biraz daha kaynatmanız gerekir.

Çilek reçeli pişirirken dikkat etmeniz gereken püf noktalarından biri reçel kaynarken sürekli olarak üzerindeki köpüğü kaşıkla toplamak ve asla kapağını kapamamaktır.

Çilek reçeli kıvamı olunca içine birkaç damla limon suyu ekleyebilirsiniz. Limon suyu yerine 1 çay kaşığı limon tuzu koyarsanız çilek reçeli daha uzun süre dayanır.

Çilek ne zaman ekilir?