Gece kaşıntıdan uyuyamıyorum neden?

5185

Gece kaşıntıdan uyuyamıyorum, yatağa yattığımda her yerim kaşınmaya başlıyor ve ne yapmam gerek diyorsanız kaşıntı nedenlerini ve kaşıntıya iyi gelen öneriler…

Gece kaşıntıdan uyuyamıyorum neden?

Gece kaşıntıdan uyuyamama sorunu genelde alerjiler sebebiyle ortaya çıkar. Sürekli biri sizi ısırıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Ya da biri elinde tüyle sizi gıdıklıyor gibi gelebilir. Kaşımaktan kolunuzu veya bacağınızı kızartabilir hatta kanatabilirsiniz. Peki gece kaşıntı sebepleri nelerdir?

Kaşıntı neden gece artar?

Kaşıntı alerjinin başlangıcıdır. Kaşıntının akşam saatlerinde ve gece artmasının sebebi ise kortizol miktarı, vücut salgıları ve sıcaklıktır. Kortizol sabah saatlerinde kanda yüksekken akşam saatlerine doğru düşer. Alerjik tepkiler ve daha pek çok bağışıklık sistemiyle ilgili sorunları baskılayan kortizol azaldığında gece kaşıntısı ortaya çıkmaya başlar. Yine kuru ve sıcak ortamda kaşıntı artar. Yatağa girdiğinizde ısındığınız için kaşıntının gece artması normaldir.

Gece kaşıntısına ne iyi gelir?

Gece kaşıntıdan uyuyamıyorum diyorsanız mutlaka bol su içmeli, en kısa zamanda bir alerji uzmanına görünmeli ve uyuduğunuz odadaki havayı nemlendirmelisiniz. Kalorifer peteklerine su kabı asmak gece kaşıntısına karşı etkili olabilir. Nem dengeleyici cihazlar yine aynı şekilde havayı nemlendireceğinden gece kaşıntısına karşı etkilidir. Kaşıntıya karşı sıcak suyla yıkanmak kesinlikle yanlıştır. Sıcak su vücudu daha çok kurutur ve kaşıntıyı arttırır. Kaşıntı yaşadığınız zamanlarda ılık duş almak ve havluyla kurulamak yerine hafifçe pat pat yaparak cildinizi kurutmalısınız. %100 pamuklu kıyafetlerle uyumalı ve terleten çarşaf ve nevresimlerden uzak durmalısınız.

Tüm bu önlemleri anlamanıza rağmen hala Gece kaşıntıdan uyuyamıyorum diyorsanız hiç vakit kaybetmeden mutlaka bir doktora başvurmalısınız.