Temizlik

Yapıştırıcı lekesi nasıl çıkarılır?

Yapıştırıcı lekeleri özellikle çocuklu evlerde sıklıkla karşımıza çıkan lekelerdir. Yapıştırıcı lekesi nasıl çıkarılır?

Yapıştırıcı lekeleri genellikle halıların, koltukların, masaların ve evdeki diğer eşyaların üzerinde görülür. Yapıştırıcı lekesini çıkarmak için en etkili yöntem aseton kullanmaktır. Ancak yapıştırıcı lekesi çıkarmadan önce özellikle halı gibi bir eşyadan çıkarılacaksa kumaşın arkasında veya bir köşesinde deneme yapmak gerekir. Aksi takdirde yapıştırıcıyı çıkarmaya çalışırken eşyanıza zarar verebilirsiniz.

Yapıştırıcı lekesi nasıl çıkarılır?

Yapıştırıcılar belirli bir müddet sonra kuruyacağından öncelikle halıdan çıkarmak istiyorsanız bir bıçağın keskin olmayan tarafıyla halıdaki yapıştırıcıyı kazımayı deneyin. Halının zarar görmemesi için dikkatli davranın. Ardından sıcak suya batırılmış bez ile halıyı silin. Devamında sirkeli su kullanarak halıyı bir kere daha silin.

Bu işlemi yaparken yapıştırıcı eriyeceğinden emdirme işlemiyle eriyen yapıştırıcıyı halıdan çıkarın. Eğer halıya dökülen yapıştırıcı suda çözülüyorsa o zaman halıda yine test ettikten sonra sıcak suyu direkt olarak halıya dökebilir ve sonrasında emdirme yöntemiyle halıyı temizleyebilirsiniz. Halıdaki yapıştırıcı lekesi henüz tazeyse ılık su kullanmanız yeterli olacaktır.

Gömleğe, tişörte veya herhangi başka bir giysiye bulaşan yapıştırıcıyı kaynar suya ilave edilmiş sirke içerisinde bekletebilirsiniz. Yarım saat bekletmek yeterli olacaktır. 10 bardak suya 1 bardak sirke ekleyerek sirkeli su elde edebilirsiniz.

Uhu veya tutkal gibi yapıştırıcılara karşı en etkili çıkarma yöntemi sirkeli sudur. Lakin her lekeyi çıkarmadan önce mutlaka ufak bir bölümde test etmeyi unutmayın.