Pratik Sağlık

Tuzlu ayran tansiyon yükseltir mi?

Tuzlu ayran tansiyon yükseltir mi

Tuzlu ayran tansiyon yükseltir mi? sorusunu yanıtlamadan önce tansiyonla ilgili bir kaç bilgi verelim. Tansiyonun düşmesi veya yükselmesi, bu durumların özellikle de aniden yaşanması istenmeyen bir durumdur. Kanın vücuttan pompalanması ile meydana gelen kan basınca tansiyon denilir. Tansiyon değeri kişiden kişiye değişiklik gösterse de istenen normal bir değer vardır. Bazen bir sebeple tansiyon düşer veya yükselir.

Tuzlu ayran tansiyon yükseltir mi?

Tuzlu ayran tansiyon yükseltir ancak tansiyon sorunu olanlar ve beslenmesinde tuz kısıtlaması olanlar için tansiyon düşüklüğünde tuzlu ayran tüketmek sakıncalı olabilir. Yapılan araştırmalar tuzlu ayranın tansiyonu yükselttiğini ancak başka sorunlar doğurabildiğini göstermiştir. Tuzlu ayran kalbin atışını hızlandırır ve daha çok çalışmasına neden olur. Bunun sonucu olarak ise özellikle tansiyon dengesizliği bir kalp sorununa bağlıysa daha ciddi problemler ortaya çıkabilir.

Tuzlu ayran tansiyon yükseldiğinde ise kesinlikle içilmemesi gerekenler arasındadır. Çünkü tansiyon zaten yükselmişken bir de tuz alınırsa tansiyon daha fazla yükselir. Bu sebeple uzmanlar tansiyon hastalarına tuzu hayatlarından çıkarmaları gerektiğini tembihler.

Yani tuzlu ayran tansiyon yükseltir ancak her tansiyonu düşen tuzlu ayran içmemelidir. Kalp rahatsızlığınız varsa, kronik tansiyon dengesizliği çekiyorsanız tuzlu ayran yerine doktorun tavsiyesine uyarak bir çözüm aramalısınız.

Pratikse

Facebook ve Instagram hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.