Limon otunun faydaları nelerdir?

1630
Limon otunun faydaları

Limon otu buğdaygiller ailesine mensuptur. Citronella ve Lemon Grass olarak da bilinen limon otunun faydaları nelerdir? Nelere iyi gelir? Nasıl kullanılır? Limon otu çayı nasıl hazırlanır? Tüm soruların cevabı yazımızda.

Limon otu nedir?

Limon otu buğdaygiller ailesinden, 2-3 metre kadar uzayabilen çiçek açan bir ağaçtır. Limon otu olarak bilinir ama aslında bir ağaçtır ve çiçek açar. Adını limon kokan yapraklarından alır. Limon otu ile genelde uçucu yağlar elde edilir. Asya’da tıbbi bir bitki olarak kullanılır.

Limon otunun faydaları

Limon otu çeşitli sağlık sorunlarına iyi geldiği için tercih edilir. Halk arasında limon nanesi olarak da bilinir. Limon otu kokusu sebebiyle sinek ve böcekleri uzak tutması ile bilinir.

Limon otunun faydaları arasında

 • İltihap giderici
 • Ağrı kesici
 • Balgam söktürücü
 • Spazm çözücü
 • Yüksek tansiyonu düşürücü
 • Sinek kovucu gibi yararlar yer alır.

Limon otunun sağlığa en bilinen faydaları

 1. Limon otu çayı öksürüğe iyi gelir ve solunum yollarını temizler.
 2. Limon otu yağı ağrı kesici özelliğe sahiptir. Şakaklar ovulduğunda baş ağrısını azalttığı söylenmektedir.
 3. Limon otu çayının strese iyi geldiği bilinmektedir.
 4. Limon otu ve limon otu çayı kansızlığa iyi gelir.
 5. Limon otunun müthiş kokusu onu oda kokusu olarak da kullanmanızı sağlar. Ayrıca özellikle yaz mevsiminde odada limon otu bulundurulursa sinekleri uzak tuttuğu bilinmektedir.

Limon otu nasıl kullanılır?

Limon otu çayı demlenerek veya uçucu yağ olarak kullanılabilir. Kurutulmuş limon otu ve limon otu yağı aktarlardan temin edilebilir.

Limon otu çayı nasıl yapılır?

Limon otu çayı yapmak için 30 gram kuru limon otunu 1 litre kaynar suya ekleyip demleyin. 20 dakika kadar demlemek yeterli olacaktır. Limon otu çayına bal katarak tüketebilirsiniz. Günde 2 bardaktan fazla tüketmek önerilmez ve iki bardak arasında da en az 12 saat olmalıdır.

Pratikse

Facebook ve Instagram hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.