Moringa çayı nedir? Moringa çayının faydaları

604

Moringa çayı dünyanın en faydalı bitkilerinden biridir. Alternatif tıp alanında sıklıkla kullanılır. Himalaya eteklerinde Kuzey Hindistan’da yetişen moringa bitkisinin ağacı, yaprağı, kabuğu, tohumu ve kerestesi yani hemen her yeri kullanılır.

Moringanın faydaları

Moringanın yapraklarındaki C vitamini portakala göre 7 kat daha fazladı. Pişirilmiş 100 gram moringa yaprağında:

3.1 g. Protein, 0.6 g. lif, 0,14 mg riboflavin, 1,1 mg niasin ve 53 mg askorbik asit ve yüksek oranda C vitamini, 0.07 96 mg kalsiyum, 29 mg fosfor, 1.7 mg demir, 2820 mg karoten, 10 mg thiamin, 45mg tokoferol (vitamin E) , A vitamini ve B vitamini bulunur.

Moringa bitkisi ülser ve yaraları temizlemede etkilidir.

Düşük yağve karbonhidrat oranına karşılık iyi bir protein kaynağıdır.

Sindirim sistemini düzenler.

A, C ve E vitamini sayesinde moringa diyabete karşı etkilidir.

Bağışıklığı arttıran moringa kanserle mücadelede de etkilidir.

Görme kalitesini arttırır.

Moringanın ağrı kesici özelliği vardır. Kulak ve baş ağrılarında çok etkilidir.

Mide ağrısını geçirir.

Yaşlanma belirtilerini geciktirir ve kırışıklıkları önler.

Moringa çayı nasıl yapılır?

Moringa çayı yorumları incelendiğinde çok faydasını gören olduğunu görürsünüz. Moringa çayı kullananlar özellikle ödemi azalttığını ve yağ yakmayı hızlandırdığını söylüyor.

Moringa çayı tarifi:

Moringa çayı doğal içerikli bir çaydır. Sabah ve akşam tüketilebilir. 1 fincan suyu kaynatın. İçine 1 porsiyon bu çaydan atın. 4 dakika demlenmesini bekleyin. Moringa çayını kullananlar yemekten 30 dk önce içilmesini öneriyor.

Moringa çayını kimler içemez?

Moringa çayını kimler kullanamaz derseniz özellikle emziren anneler ve hamileler her bitkisel yiyecek ve içecekte olduğu gibi moringa çayında da uzak durmalıdır. Şeker hastaları ve yüksek tansiyonu olanlar kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalıdır. Kornik bir hastalığınız varsa ve/veya devamlı ilaç kullanıyorsanız yine doktora danışmalısınız.