Beklemiş şalgam lekesi nasıl çıkar?

417

Üstüme şalgam döküldü eyvah ne yapacağım! Beklemiş şalgam lekesi nasıl çıkar diyenlere özel şalgam lekesi çıkaran bir tarifimiz var.

Şalgam suyu yöresel bir içecektir ve pancardan üretilir. Şalgam suyu özellikle doğu mutfağında önemli bir yer tutar. Kebap ve etin yanında içilen şalgam suyu lekesi ise başa beladır. Genellikle dışarıdayken içildiğinden eve gelindiğinde kurumuş bir haldedir ve beklemiş şalgam lekesi taze lekeden çok da zor çıkarılır.

Beklemiş şalgam lekesi nasıl çıkar?

Bir kök bitkisi olan ve kök boyası olarak da kullanılan pancardan elde edilen şalgamın lekesi bekleyince daha da fena bir hal alır. Yoğun pigmentler içerir ve çıkarması zordur.

Beklemiş şalgam lekesi nasıl çıkar diye soranlar için öncelikle şalgam lekesini pantolondan çıkarma yöntemi:

Sigara külü ile saç boyası çıkarma

Şalgam suyu lekesi pantolondan nasıl çıkar?

Şalgam suyu lekesi pantolondan nasıl çıkar derseniz pantolon ve diğer kıyafetler gözenekli olduğundan ve lekeyi hemen emdiğinden lekeler gözenekler arasında kalır. Şalgam suyu lekesini pantolondan çıkarmak için bir an önce harekete gelmek lazım. Şalgam suyu lekesini çıkarmak için bolca su kullanmalısınız. Su lekenin büyük bölümünü çıkaracaktır.

Şalgam suyu lekesini çıkarmak için en uygun deterjanlar sıvı deterjanlardır. Sıvı deterjanlar gözenekler arasına hapsolmuş lekelere karşı çok etkilidir ve bu şekilde geliştirilmiştir.

Sıvı deterjan şalgam suyu lekesini çıkarmadıysa toz kloru su ile karıştırıp şalgam lekesi olan kısmı bu çözeltiye bastırın. Şalgam lekesini bu çözeltide 1 gece bekletin. Ertesi gün bolca suyla yıkayın ve makineye atın.

Beklemiş şalgam lekesi nasıl çıkar sorunuzun cevabını aldığınızı umuyoruz 🙂