Tahta kaşık temizliği ve tahta kaşık bakımı

3553
tahta kaşık temizliği

Mutfakta sıklıkla kullandığımız tahta kaşıkların temizliği ve bakımı konusunda dikkat etmeniz gereken birkaç nokta mevcut. Bu sayede tahta kaşıklarınızın ömrünü uzatabilirsiniz. Tahta kaşık temizliği ve tahta kaşık bakımı önerileri…

Mutfakta elimizin altında olmazsa olmaz eşyalardan olan tahta kaşıklar yanmaz yapışmaz tavalar ve tencereler için hayat kurtarır. Tahta kaşıkların ömrünü uzatmak için ise tahta kaşık temizliği konusunda dikkatli olmak ve tahta kaşıkların bakımı düzenli yapmak gerekir. Aksi takdirde kaşıklarınız mikrop yuvası haline gelebilir.

Tahta kaşık temizliği

Tahta kaşık temizliği esnasında ılık su kullanmalı ve bulaşık deterjanı kullanmalısınız. Tahta kaşıklar bulaşık makinesine atılır mı dediğinizi duyar gibiyiz. Tabii ki evet. Tahta kaşıklar gayet normal bir şekilde bulaşık makinesinde diğer eşyalarda birlikte yıkanabilir ancak bulaşık makinesinde yıkamak tahta kaşıkların ömrünü kısaltır.

Tahta kaşık bakımı ve tahta kaşık yağlama

Tahta kaşıklar düzenli olarak yağlanmalıdır. Zeytinyağı tahta kaşıkların yağlanması için idealdir. Zaman zaman tahta kaşıkların daha uzun dayanması için zeytinyağı dökülmüş bir kağıt havlu ile kaşıklarınızı yağlamalısınız.

En etkili lavabo açıcı yöntem

Tahta kaşıktaki koku nasıl çıkar?

Tahta kaşıklar zamanla kötü koku hapsedebilir. Kokuyu çıkarmak için karbonatlı suda bekleyin. 2 bardak suya 2 kaşık karbonat atın ve tahta kaşıkları bu karışımın içinde 15-20 dakika bekletin, ardından durulayın.

Tahta kaşıklar ne zaman atılmalı?

Tahta kaşıklar çatlayıp kırılmaya başladığında atmalısınız. Aksi takdirde çatlakların arası yemek artıkları ile dolar, hem mikrop üremesine neden olur hem de kötü kokar.

Tahta kaşıktan leke çıkarma

Tahta kaşıktan leke çıkarmak için ufak bir parça zımpara kullanabilirsiniz. Ayrıca zımparalamadan önce 1 saat kadar sirkeli suda bekletmek de faydalı olacaktır.

Sirkeyle tahta kaşık temizliği

Sirkeyle tahta kaşık temizliği yapmak için 2 bardak suya 2-3 kaşık sirke ekleyin ve tahta kaşıkları sirkeli suda 30-45 dakika bekletin. Sirke tahta kaşığın içerisindeki pislikleri ve üzerindeki lekeleri temizleyecektir.

Pratikse.com