Bağırsaklara iyi gelen yiyecekler

1394

Bağırsakların sağlığı ve sindirimin düzgün yapılabilmesi için yemeniz gereken besinleri sizler için derledik. Bu yiyecekler bağırsak florasını düzenliyor, kabızlık ve ishal gibi sorunlara iyi geliyor. Bağırsaklara iyi gelen yiyecekler hangileri?

Bağırsaklara iyi gelen yiyecekler

Sarımsak

Bağırsaklara iyi gelen yiyecekler arasında en bilineni sarımsaktır. Pek çok rahatsızlıkta olduğu gibi sarımsak bağırsaklara da iyi gelir. İnanılmaz prebiyotik özellikler gösteren sarımsak bağırsaklardaki zararlı bakterileri yok eder ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Turp

Turp, içerisinde barındırdıkları sayesinde bağırsaklardaki yararlı bakterilerin gelişimini destekler. Turp hem tok hissetmenizi sağlar hem de sindirimi kolaylaştırır. Salatalara mutlaka turp eklemelisiniz.

Yer elması

Yer elmasının içerisinde doğal bir prebiyotik olan inülin maddesi bulunur. Kalorisiz bir madde olan inülin, tok hissetmenizi sağlar. Yer elması yemeği veya salatası yapılarak tüketilebilen bir köktür.

Pırasa

Lif ve flavanoid zengini olan pırasa, sindirim sistemini destekleyici enzimler açısından da oldukça değerlidir.

Kuşkonmaz

Kuşkonmaz kendinizi tok hissetmenizi sağlarken bağırsaklardaki bakteriler için de doğal bir ortam oluşturmaya yardımcı olur.  Bağırsak duvarını yenileme ve kilo vermede de etkilidir.

Havuç

Havuç denildiğinde aklımıza hemen gözlere olan faydası gelir. Ancak havuç hem cildiniz hem de bağırsaklarınız için çok faydalıdır. Doğal prebiyotikler içerir ve oldukça güçlü bir besindir.

Hintsafranı

Özellikle enflamasyona çok iyi geldiği bilinen hintsafranı veya zerdeçal, bağırsakları iyileştirir ve beyin sağlığını destekler. Zerdeçal yemeklere katılabildiği gibi çayı da yapılarak tüketilebilen bir baharattır.

Pratikse