Ananası soymanın pratik yolu

262

Ülkemizde son yıllarda oldukça fazla ilgi gören ve tüketilen meyvelerden biri de ananas. Tropikal bir meyve olan ve tadı hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından çok sevilen ananası soymanın pratik yolu herkes tarafından merak edilen bir soru.

Ananas dış kabuğu oldukça sert bir meyve. Ananası soymak için üretilmiş makinelerden birine sahip değilseniz ananası el ile soyma yöntemini bilmeniz gerekiyor.

Ananası soymanın pratik yolu ile tüm aileye lezzetli bir meyve ziyafeti sunun 🙂

*Ananası soyarken dikkat edilmesi gereken ilk nokta yapısına uygun şekilde soymaktır. Diğer yumuşak kabuklu meyveleri soyarken kullandığınız bıçaklar ile soymak zor olacağından keskin ve biraz daha büyük bir bıçak kullanmayı tercih edin.

*Ananası soyarken öncelikle meyvenin baş kısmındaki yapraklı bölümü kesmek gerekiyor. Sert kök kısmına bıçağın ucu ile bastırıp çukur açacak şekilde kesip, bir seferde çıkartıyoruz.

*Daha sonra ananası dik konuma getirip kabukları iç kısımdan sıyırma şeklinde kesiyoruz. Ananas kabuğunu keserken kabuğun inceliğine dikkat etmek gerekir. Kalın bir kabuk kesmek meyveni ziyan etmeye sebep olacaktır.

*Kabuklar tamamen sıyrıldıktan sonra meyve üzerinde kalan dikenlerin de temizlenmesi pürüzsüz bir hale getirilmesi gerekir. Bıçak yardımı ile bu siyah noktaları temizlemek doğru olacaktır.

*Ananası kabuğundan tamamen arındırdıktan sonra yan yatırıp halkalar şeklinde kesebilirsiniz.