Malta eriği nasıl yetiştirilir?

2292
Malta eriği

Malta eriği yeni dünya adıyla da bilinen bir tür meyvedir. Sürekli yeşil kalan ağacı ve mayhoş tadı ile sevenin pek sevdiği ancak sevmeyenin de bir türlü alışamadığı bir meyvedir. Armuta benzeyen sarı meyveler bahar ayı boyunca ve yaz mevsimi başına kadar toplanarak yenebilir. Ağaçta yetişen malta eriği nasıl yetiştirilir?

Malta eriği nasıl yetiştirilir?

Malta eriğini meyvenin içindeki çekirdeği filizlendirme yöntemi ile veya ağaçtan çelik alarak yetiştirebilirsiniz.

Malta eriği genellikle sıcak iklimlerde yetişir. Eğer sıcaklık -5 derecenin altına düşerse çiçekler dökülür. Dondan zarar gören meyve ağaçlarından olan malta eriğinin toprağı nemli, iyi sulanan ve zengin bir toprak olmalıdır.

Malta eriği yetiştiriciliği ile ilgili önemli noktalardan biri de dikim mevsimidir. Malta eriği fidanı sonbahar aylarında dikilmelidir. Dikilir dikilmez meyve vermez ancak 3-4 sene içerisinde meyvelerini görmeye başlayabilirsiniz. 70 yaşına kadar yaşasa da malta eriği 30 yaşından sonra meyve vermeyi durdurabilir. Ağaçlar arasındaki mesafe dikilirken 6-7 metre civarında olmalıdır. Altındaki otlar temizlenmeli ve ağacın büyüklüğüne göre haftada 1 veya 2 kez sulanmalıdır. Malta eriği için gübre seçerken azot, fosfat ve potasyum içeren gübreler tercih edilmelidir. Gübre koyduktan sonra su vermek önemlidir.

Pratikse

Facebook ve Instagram hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.