Jaluzi temizlemenin kolay yolu

284
jaluzi temizlemenin kolay yolu

Birazdan paylaşacağımız jaluzi temizlemenin kolay yolu ile sık sık toz biriken jaluzileri ve jaluzilerdeki yağ lekelerini hızlıca temizleyebilirsiniz.

Jaluziler pek sevdiğimiz ve perde yerine geçen ürünlerdir. Ancak evdeki ve sokaktaki toz jaluzilerin üzerine konuşlanır ve jaluzilere bakıldığında toz alenen görünür. Peki Jaluzi temizlemenin kolay yolu var mı? Elbette var.

Jaluzi temizlemenin kolay yolu

Jaluzi temizliği öncesinde elektrik süpürgesi ile yapışmamış olan toz ve kiri yavaşça çekebilirsiniz. Elektrik süpürgesiyle jaluzileri bir kere geçtikten sonra ufak bir fırça ile hafifçe jaluzilere dokunabilir ve kalkan tozu yeniden süpürebilirsiniz.

Jaluzilerinizi elektrik süpürgesiyle bir miktar temizledikten sonra birkaç yöntem ile jaluzi arasında kolayca temizlik yapabilirsiniz.

Tahta bir kaşığa bir temizlik bezi veya mikrofiber bez geçirin ve jaluzilerin arasında gezdirin.

1 dakikada tencere ve çaydanlık parlatma yöntemi

İnce bir süngeri hafifçe ıslatarak ve deterjanlı suya batırıp suyunu sıkarak jaluzilerin arasını temizleyin.

Elinize pamuklu bir çorap geçirin ve jaluzileri temizleyin. Kuru bir çorap ile de kurulama işlemi yapabilirsiniz.

Jaluzi temizleme aparatlarından edinebilirsiniz. Bu fırçalar en ufak alanlara daha eşyaya zarar vermeden girdiğinden jaluzileri kolayca temizleyebilirsiniz.

Jaluzilerden yağ lekesi nasıl çıkar?

Mutfakta kullanılan jaluzilere yağ sıçramış olabilir. Jaluziden yağ lekesi çıkarmak için jaluzileri pencereden indirin. Küvetin veya bir leğenin içine sıcak su ve bulaşık deterjanı dökün. Jaluzileri birkaç saat bu karışımın içinde iyice gömülü bir şekilde bekletin. Jaluzilerdeki yağ lekeleri bu süre içinde kabaracak ve kolay silinir hale gelecektir.

Jaluzilerden yağ lekesi çıkarmak için bahçeniz varsa evinizin önünde de benzer bir işlem uygulayabilirsiniz. Jaluzileri güneşin altında çimlere serin. Üzerine bulaşık deterjanlı su püskürtün ve bekletin. Ardından hortum ile fazla püskürtmeden nazikçe yıkayın.

Güneşli günler 🙂

Pratikse.com