Zencefili kimler kullanamaz?

2841

Faydalı diye özellikle çaya kattığımız zencefili kimler kullanamaz? Zencefil kimlere zararlıdır? Zencefil fazla kullanılırsa ne olur?

Paracelsus yıllar önce şöyle demiştir: “İlaçla zehir arasındaki tek fark dozdur.”

Bu sebeple mucize diye herhangi bir bitkiyi veya besini fazla fazla tüketmek onu zehir haline getirebilir.

Zencefil de soğuk algınlığı ve metabolizma konusunda çok faydalıdır. Ayrıca zencefil zayıflatıcı özelliği ile de bilinir ancak dozaj çok önemlidir.

Zencefili kimler kullanamaz?

FDA’ya göre kişi başı zencefil kullanımı kilogram başına günde 2 gramdır. Yani 50 kilo iseniz 50 gramdan fazla zencefil tüketmek çok zararlıdır. Zencefilin zararları ve kimlerin zencefil kullanmaması gerektiği pek bilinmez. Geiln hep birlikte zencefili kimler kullanamaz öğrenelim.

  • Fazla spor yapanlar ve yoğun egzersizcilerde zencefil yorgunluğa sebep olabilir. Bu sebeple fazla tüketmemeleri gerekir.
  • Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar veya iltihap önleyici antienflamatuvar ilaç içenler zencefil kullanamaz. Bu ilaçlarla zencefilin etken maddesi etkileşime girer. Bu ilaçları kullanıyorsanız doktora danışmadan zencefil kullanmayın. Aksi halde kanama ve iç kanama riskini artabilir.
  • Şeker hastaları fazla miktarda zencefildne uzak durmalıdır. Zencefil çayı kan şekerinin hızlı düşmesine neden olabilir. Kan şekeri hızlı düşünce hipoglisemi yaşanabilir.

Kakuleyi kimler kullanamaz?

  • Zencefil sindirim sistemine de zarar verebilir. Zencefil mide bulantısı veya ishale neden olabilir.
  • Ameliyat olacaksanız zencefil çayı içmeyin. Zencefil kan pıhtılaşmasını engelleyebilir veya anestezinin etkisini değiştirebilir. Bu yüzden ameliyattan 1 hafta önce zencefil tüketimini durdurmak gerekir.
  • Zencefil tansiyon ilacı kullananlar veya hemofili hastaları için de önerilmez. Kan pıhtılaşmasını zorlaştırdığından hemofili hastaları zencefil kullanamaz. Tansiyon düşürücü etkisi de halihazırda olduğundan tansiyon düşürücü ilaç içiyorsanız doktora sormadan zencefil kullanmayın.
  • Zencefil veya zencefil çayı vücuttaki safra üretimini arttırır. Bu sebeple eğer safra taşınız varsa zencefil çayı içmek ağrıları arttırabilir.

Zencefili kimler kullanamaz sorusunun cevabını umarım verebilmişizdir 🙂