En güçlü doğal antibiyotikler

1448
En güçlü doğal antibiyotikler

Mutfağınızda bulunan bu yiyecekler doğal birer antibiyotiktir. Hasta olduğunuzda ilaçlara sarılmak yerine En güçlü doğal antibiyotikler tercih edilerek hem gereksiz ilaç kullanımından kaçılabilir hem de daha doğal bir hayat sürülebilir. Ancak elbette En güçlü doğal antibiyotikler kullanılırken de dikkatli olmakta fayda var.

En güçlü doğal antibiyotikler neler?

Bal

Herkesin evinde bulunsa da antibiyotik özelliği pek az bilinir. Özellikle öksürüğe karşı iyi gelir ve uyku kalitesini arttırır.

Lahana

Lahana yüzyıllardır iyileştirici özelliği ile kullanılır. Eski Yunanlılarda hazımsızlık ve besin zehirlenmesine lahana çorbası tavsiye edilirdi. Eski Mısırlılar şarabın zehrini azaltmak için yemeklerden önce kabak yerdi. İngilizler savaş zamanında lahanayı cephede ülsere iyi geldiği için tercih ederdi. Antioksidan deposu lahana kronik rahatsızlıkları önler ve damar sağlığını arttırır.

Elma sirkesi

Elma sirkesi arterit ağrısına iyi geldiği, sindirime yardımcı olduğu ve enfeksiyonları tedavi ettiği gerekçesiyle tercih edilir. Bakteriyel enfeksiyondan kaynaklı ishale iyi geldiği söylenir. Bağırsak spazmlarını önler. 1 kaşığı 2 kaşık suyla karıştırıp tüketebilirsiniz.

Aç karnına hurma yemenin faydaları

Soğan

Antibakteriyel ve antiseptik özellikleri vardır. Taze soğan enfeksiyonlara iyi gelir. Soğan suyuna 2-3 kaşık bal ekleyerek içerseniz faydasını arttırmış olursunuz. Virüs kaynaklı hastalıklara karşı etkilidir.

Sarımsak

En güçlü doğal antibiyotikler denilince akla hemen sarımsak gelir. Sarımsağın antiviral ve antibakteriyel özelliği vardır. Solunum yolları için çok etkilidir. Yaraların enfeksiyon kapmasını engeller. Bağırsak enfeksiyonlarına karşı kullanılan antibiyotiklerden 100 kat daha etkili olduğu yapılan bir araştırmayla ortaya çıkarılmıştır.

Zerdeçal

Zerdeçal da doğal bir antiseptik ve antibiyotiktir. Yüzyıllardır ufak kesiklerden cilt ülserlerine karşı pek çok hastalığa karşı kullanılmaktadır. Zerdeçal yağı yaraların enfekte olmasını engeller. Cilt lekelerine karşı etkili olduğu da söylenir.

Zencefil

En güçlü doğal antibiyotikler arasında üst sıralarda olan Zerdeçal yiyeceklerden kaynaklanan bakteri enfeksiyonlarına karşı etkilidir. Ülsere karşı da etkili olduğu söylenir.

En güçlü doğal antibiyotikler kullanılırken beklenmeyen bir etki görüldüğünde mutlaka doktora başvurmak ve kullanılan besini bırakmak gerekmektedir.

Pratikse