Pratik süt reçeli tarifi

1226

Bayramlar için kolay bir tarif arayanlar Pratik süt reçeli tarifi ile hem lezzetli hem de pratik bir bayram tatlısı hazırlayabilir.

Şimdiki zamanın büyükleri, 70’li yılların çocukları bonbon, akide şekeri gibi bayramlarda fazlasıyla tüketilen şekerleri hatırlayacaklardır. 70’ler-80’ler Türkiye’sinde şekerleme sanayi geleneksel akide şekeri üretimini çoktan aşmış ama şu anki kadar çok gelişmemişken, karamela, bon bon ya da şeklinden ötürü ‘Türkan Şoray Göbeği’ şekeri diye adlandırılan şekerler revaçtaydı. O günlerden bugünlere şekerler bayramın değişmez lezzetleri olarak yerini koruyor.

Kolay ev baklavası tarifi ve püf noktaları

Bayramlarda nostaljik tatları özleyenlere Makarna, Lütfen! Kurucusu ve Gıda Mühendisi Tuğba Bayburtluoğlu süt reçelini öneriyor.

Bayburtluoğlu, ‘Çocukluğumun bu tadını seneler sonra bir Güney Avrupa ziyaretinde ‘Dulce De Leche’ olarak adlandırılan Süt Reçeli ile karşılaşınca tekrar buldum ve ekibimle Kırklareli’nde bulunan tesisimizde hem inek sütünden hem keçi sütünden üretimini yaptık.’ diyor.

Son birkaç yılda tekrar popüler olan ve market raflarını süsleyen ‘Süt Reçeli’nin kolay bir yapım aşaması var. Karamele benzeyen tadıyla birçok yerde de kullanım kolaylığı bulunuyor. Pasta ve keklere çok yakışan süt reçeli aynı zamanda kahvaltılık olarak da tüketilebiliyor.

Pratik süt reçeli tarifi

Bayburtluoğlu süt reçeli için, ‘Akışkan yapısı ile tatlıların, dondurmaların üzerine sos olarak kullanılabilir. ‘diyor. Bayburtluoğlu’nun evde süt reçeli yapmak isteyenler için tarifi ise şöyle:

Pratik süt reçeli tarifi malzemeleri:

1 litre süt
1 bardak toz şeker
1 çay kaşığı karbonat

Pratik süt reçeli tarifi yapılışı:

Hepsini beraber kaynatın, rengi karamele dönünceye kadar başında bekleyin ve sürekli karıştırmayı ihmal etmeyin. Süt reçeli iyice kaynayınca su uçacaktır. Süt şekeri laktoz ile sofra şekeri birleşecektir. Çok fazla kararmasını beklemeden ocaktan alabilirsiniz. Sonrasında mutlaka buzdolabında saklamak gerekiyor. Süt reçeli en fazla bir hafta içerisinde tüketilmelidir.’ diyor.

Süt reçeli çikolatalı sürmelere de bir alternatif olarak dikkat çekiyor. Ayrıca dileyenler içine çikolata da ekleyebilirler.

Pratikse