Türkiye En Çok Hangi Çikolatayı Seviyor?

520

Kahve Dünyası, Dünya Çikolata Günü’nde gerçekleştirdiği bir anketle tüketicilerin çikolatayla ilgili düşüncelerini ortaya koydu. Çikolatasız bir dünya düşünemeyeceklerini belirten katılımcılar; en çok sütlü çikolatayı, çikolatanın yanında ise Türk kahvesini tercih ettiklerini söyledi.

“Hepimizin Ortak Noktası” Kahve Dünyası, 7 Temmuz Dünya Çikolata Günü’nde yaptığı bir anketle çikolata severlerin nabzını ölçtü. 2500 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen ankete katılanların %57’si çikolatasız bir dünya düşünemediği, %43’ ise bunu aklına bile getirmek istemediğini söyledi. Katılımcıların %41’i çikolataya en çok yemekten sonra ihtiyaç duyduğunu belirtirken; %34 çalışırken, %25 televizyon izlerken yanıtını verdi.

En Çok Hangi Çikolatayı Seviyoruz?

Anket, Kahve Dünyası’nın Türkiye genelinde son 3 yıldır sorduğu sütlü mü bitter mi sorusunun cevabının değişmediğini de ortaya koydu. Çikolata severlerin %52’si sütlü, %41’i bitter, %6’sı ise beyaz çikolata tercih ettiğini söyledi. Ankete katılanların %55’i her gün, %37’si haftada 1-2 gün, %8’i ayda 1-2 kez çikolata tükettiğini ifade etti. Kahve Dünyası yaptığı anketle çikolatanın yanına en çok yakıştırdığımız içeceğin Türk kahvesi olduğunu belirledi.

Çikolata, %68 oranıyla en çok Türk Kahvesinin yanına yakıştırılıyor. Türk kahvesini %26 ile filtre kahve ve %5 ile süt izledi. Çikolatanın tüketici nezdinde anlamı sorulduğunda %34 vazgeçemediği bir lezzet, %46’sı mutlu olma sebebi, %20’si çocuksu yanını temsil ettiğini söyledi.