Narın cilde faydaları nelerdir?

911

Bağışıklık sistemini güçlendiren narın faydaları sadece bununla bitmiyor. Özellikle cilt bakımında de narın içerik olarak kullanıldığını sıklıkla görüyoruz. Narın cilde faydaları nelerdir?

Her derde deva meyve Nar

Nar kabuğu içinde bulunan ellagik asit, başta meme kanseri olmak üzere hemen tüm kanser türlerini önleyici ve iyileştirici özellikler göstermektedir.

Nar çekirdeği aynı şekilde en az nar suyu ve nar kabuğu kadar faydalıdır. Nar çekirdeği içeren cilt bakım kremleri, saç bakım ürünleri sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.

Narın cilde faydaları

Nar çekirdeği ve suyu antioksidan deposu olması sebebiyle cilt bakımında önemli bir yere sahiptir.

B5 ve C vitaminlerini içeren nar cildi tahriş eden serbest radikalleri nötralize eder. Cildi koruyucu etki gösterir.

Nar çekirdeği yağı yeni hücre üretimini destekleyen asitler içerir. Bu asitler ellagik asit, punicic asit ve omega 5 yağ asitleridir.

Bu yağ asitleri yaşlanma belirtilerini yavaşlatıcı ve güneş ışınlarının cilt üzerindeki etkilerini azaltıcı görev üstlenir.

Nar çekirdeği özü içeren kremler, nar özü ile elde edilmiş cilt bakım ürünleri cilde faydalı ürünlerdendir.

Nar içeren ürünler kullanmak yerine nar ile cilt bakımı yaparak da narın cilde faydaları sağlanabilir.

Nar maskesi tarifi

Taze narın kabuğunu temizleyip çekirdekli taneleri sıvı bir kıvam alana kadar çırpın.

Karışımı boyun bölgesi de dahil olacak şekilde tüm yüze uygulayın. 20-25 dakika sonra ılık su ile temizleyin. Etkisini görmek için 2-3 hafta, haftada 1 uygulamak yeterli olacaktır.

Alerjik tepki verme ihtimaline karşı karışımı önce bilek içi gibi bir bölgede uygulayıp kızarıklık yaratıp yaratmadığına bakmanız önerilmektedir.

Pratikse.com