Pilav nasıl pişirilir?

Sofraların vazgeçilmezi, sebze yemeklerinin en yakın dostu pilav nasıl pişirilir? Bir çoğumuz pilav pişirmenin çok basit olduğunu ve en çabuk yapılan yemeklerden biri olduğunu düşünürüz ancak pilavın tane tane ve lezzetli olması sanıldığı kadar kolay değildir.
Lezzetli bir pilav pişirmenin püf noktalarına dikkat etmek gerekiyor.

Pilav Nasıl Pişirilir?

Pirinç Alırken Dikkat Edin

Genellikle aynı marka pirinç almaya gayret göstermek en doğrusudur. Pirinç türleri markalara göre de değişmektedir. Eğer aynı tip pirinç ile pilav pişirmeye alışırsanız ölçünüz daha iyi tutacaktır.

Pirinci Sıcak Suda Bekletin

Pirinçleri tencerede kavurmadan önce bir süre suda bekletmek gerekiyor. Sıcak suda bir saat kadar bekletmek en ideal seçenektir. Pirinci suda beklettiyseniz pilav pişirirken ölçünüz 1 su bardağı pirince 1,5 su bardağı su eklemek olmalıdır. Ancak pirinçleri sıcak suda bekletmediyseniz 1 su bardağı pirince 2 su bardağı su ekleyerek pişirmek gerekir.

Pirinci Kavururken Tereyağı Kullanın

Tane tane pişmiş bir pilav elde etmek istiyorsanız pirinçleri pişirmeden önce kavurmalısınız. Pirinçleri kavururken tereyağını ekleyebilirsiniz. Yalnızca sıvıyağ veya zeytinyağ ile pişirilmiş pilav çok lezzetli olmayacaktır.

Pilav Pişirirken Limon Ve Şeker Ekleyebilirsiniz

Pirinçleri kavururken içerisine 2-3 damla limon ve bir küp şeker eklemek hem tane tane olmasını hem de beyaz olmasını sağlayacaktır.

Pilavı Kısık Ateşte Pişirin

Pirinçleri kavurduktan sonra suyunu ekleyip kısık ateşte pişirmek en iyisidir. Harlı bir ateşte pişirmek pilavın lapa olmasına sebep olacaktır. Pilavın altını kapattığınız sırada çok hafifte olsa diri halde olmalıdır ki demlendiğine tam olarak istenilen kıvama gelsin.