Makarna nasıl yapılır? Makarna pişirmenin püf noktaları

769

Makarna yapmak çocuk işi deyip geçmeyin. Mükemmel makarna yapmanın da püf noktaları var.

Yapması en basit yemeklerden biri gibi görünen makarna, özellikle erkeklerin farklı versiyonlarını deneyerek bekar evlerinde harikalar yarattıkları besinlerden biri.

Makarna nasıl yapılır, nelere dikkat etmek gerekir, doğru pişirme zamanı nedir gibi konularda uzmanlıklarını konuşturmak isteyenlere harika önerilerimiz var:)

“Makarna Nasıl Yapılır?” Sorusunun En Doğru Cevapları

  • Markana yaparken geniş bir tencere seçmek önemlidir. Tencere ufak olursa makarnalar rahatlıkla hareket etmek ve kıvamında pişmez.
  • Su kaynamaya başladığında altını mutlaka kısın. Büyük kabarcıklar ravioli veya tortellini gibi mantı şeklindeki makarnaların pişerken hasar görmesine neden olur.
  • Su kaynamadan asla makarnayı içine atmayın.
  • İki çeşit makarnayı aynı tencerede pişirmeyin. İkisinin de şekli ve pişme süreleri farklı olacağından istediğiniz kıvamı elde edemeyebilirsiniz.
  • Su kaynadıktan sonra önce su sonra yağ ekleyin. Yağ ekleme konusu hala şaibeli olsa da bir kaşık zeytinyağı makarnanın yapışmasını önler diyenler çoğunluktadır.
  • Makarna piştikten sonra yıkamak büyük bir hatadır. Makarnayı sadece süzün ve sos kullanacaksanız sosun üzerine dökün. Makarnanın haşlama suyundan sosa eklemek sosun kıvamını ve lezzetini arttıracaktır.

Makarna Hakkında Bonus Bilgi 🙂

Makarna denilince akla İtalyanlar gelse de aslında Noodle Çinliler tarafından keşfedilmiştir ve 4000 yıldan daha eskilere dayanır. Romalılar Çinlilerden noodle makarnayı alarak pirinç unu yerine durum buğdayı kullanmış ve şeklini değiştirmiştir.