Kesme tahtası temizleme önerileri

912

Mutfakta en çok kullandığımız kesme tahtası bu sebepledir ki aynı zamanda da mikrop ve bakteri yuvası olabilir. Sizin için pratik kesme tahtası temizleme önerileri derledik.

Mutfakta hayatımızı kolaylaştıran kesme tahtası kullanımı oldukça kolay malzemelerdir. Ancak söz konusu temizlik olunca her gün üzerinde onlarca yiyecek kestiğimiz bu tahtalarla başımız biraz beladadır. Öncelikle tüm uzmanların dile getirdiği bir uyarı ile başlayalım. Kesme tahtası et-balık-sebze için ayrı ayrı olmalıdır. Et kestiğiniz bir kesme tahtasını bir sonraki pişirme adımında sebze kesmek için kullanmak sağlığınız için oldukça tehlikelidir. Bakteriler pişmeyecek olan sebzelere geçebilir ve mide-bağırsak sorunlarına ve hatta daha ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.

Kesme tahtası temizleme önerileri

Kesme tahtası temizlemek için birkaç yöntem mevcut. Derin temizlik haricinde her kullanımdan sonra bol su ile yıkamak çok önemli. Tahtayı asla ıslak bırakmamanız gerektiğini de hatırlatalım.

Temizlediğiniz kesme tahtasını yatay değil dikey muhafaza edin ki en az temas sağlansın. Şimdi gelelim kesme tahtası temizleme yöntemlerine.

Sirke ile temizleme

Kesme tahtasına elma veya üzüm sirkesi döküp süngerle ovalayın. Bu sayede et kalıntılarını temizleyebilirsiniz. Sirke aynı zamanda soğan ve sarımsak gibi yoğun kokulu yiyeceklerin kalıntılarını ve kokularını da temizler. Ardından bol suyla durulayın.

Karbonat veya yemek tuzu ile temizleme

Karbonat veya yemek tuzunu tahtaya döküp süngerle ovun. Ardından bol suyla durulayın. Et, sebze ve her türlü kalıntı için etkilidir.

Kabartma tozu ile temizleme

Kabartma tozu da pek çok temizlik işleminde olduğu gibi kesme tahtası temizleme için de çok etkilidir. Ardından bol suyla durulamayı unutmayın.

Mikrodalga yöntemi

Kesme tahtasını ıslatıp bulaşık deterjanıyla ovabilir ve ardından 1-2 dakikalığına mikrodalga fırına atabilirsiniz. Bakteriler yok olacaktır.

Pratikse

Facebook