Bulaşık makinesi filtresi nasıl temizlenir?

1054

Bulaşık makinesi neredeyse her gün hatta bazen günde iki kez kullandığımız elektrikli ev aletlerinden biri. Annelerimizin tabiriyle hepimizin eli ayağı. Ancak bulaşık makinesinin de temizlenmesi gerekiyor. Temizlenmesi gereken en önemli bölümlerden biri ise bulaşık makinesi filtreleri. Bulaşık makinesi filtresi nasıl temizlenir?

Bulaşık makineleri filtresi nasıl temizlenir?

Makinenizin bulaşıkları olması gerektiği gibi yıkayabilmesi için filtresinin aralıklı olarak temizlenmesi gerekir. Zira bulaşıklarımızı temizleyen makinemizin kendini temizleme gibi bir özelliği yoktur. Bulaşık makinenizi yetkili servisin sağladığı veya sizin marketlerden aldığınız bulaşık makinesi temizleyicisi ile temizlemeniz mümkün. Kimyasal kullanmak istemeyenler için ise birkaç doğal bir kaç önerimiz var.

Bulaşık makinesi filtresi temizliği için kullanabileceğiniz doğal temizleyiciler arasında mutfağımızda sıklıkla bulunan sirke, kabartma tozu ve Arap sabunu gelir. 

Ayda bir makinenizin filtresini bu maddeler ile temizleyebilirsiniz. Bunun için makinenizin boş olması ve alt rafının çıkarılması gerekli.

Sirkeyle bulaşık makinesi temizliği

Alt rafını çıkardıktan sonra bir geniş bir kaseye sirke koyarak makinenizi en yüksek sıcaklık ayarında çalıştırmanız yeterli.

Karbonat ile bulaşık makinesi temizliği

Sirke yerine karbonat denemek isterseniz alt rafı çıkarıp zeminine karbonat dökerek yine en yüksek sıcaklıkta çalıştırmanız önerilir. 

İlgili yazı: Ankastre ocak nasıl temizlenir?

Arap sabunu ile bulaşık makinesi filtresi nasıl temizlenir?

Arap sabununun sirke ve karbonattan farkı makinenin boşa çalıştırılmasının gerekmemesidir. Tek yapmanız gereken makinenizin içerisindeki raf ve diğer parçaları Arap sabunu ile silmek. Sabunla sildikten sonra kuru veya nemli bir bezle durulamayı unutmayın. Ardından direkt olarak bulaşıkları yerleştirip çalıştırabilirsiniz. 

Bunlarla uğraşmak istemez veya makinenize zarar verme noktasında tereddüt ederseniz de pek çok markanın bulaşık makinesi temizleyici sıvısını temin edebilir ve kullanabilirsiniz.