Ergene nasıl davranmak gerekir?

46

Ergenlik kadar zor ve anlaşılması pek mümkün olmayan dönem içinde olan gencimizi birazcık anlamak gerekiyor. Bir ergenle karşı karşıyaysanız nasıl davranmanız gerekiyor? Ergene nasıl davranmak gerekir ?

Ebeveynler ile ergen bir genç arasındaki bağın sağlıklı olması için çeşitli uyarıları dikkate almakta fayda var! Amaaan ergen ergen haller deyip geçmeden önce öncesini ve sonrasını iyi takip edip düşünmek gerekiyor.

Ergenliğe girmiş bir gencin aileden kopup başka yerlere yönelmesi gibi bir tehlike çok yüksekken görmezden gelmek büyük hata olur. Her iki taraf içinde zorlu geçen bu yolu en hafif hasarlarla atlatmak için işte ergen bir gence nasıl davranmanız ile ilgili tüyolar…

Ergene nasıl davranmak gerekir

Ebeveynler rol model olun

Anne ve baba yaşı, sosyal statüsü farketmeksizin çocuklara model teşkil etmeli. Aralarında kalıcı ve güvenilir bir şekilde sevgi ve saygıya dayalı bir ilişki kurmalılar.

Kendini ifade etmesine izin verin

Öncelikle olan ona duyduğunuz saygıdır. Kimlik belirlemede, ben de buradayım, bende doğruyum, bende bireyim düşüncesinde olduğu için onu saygıyla dinlediğiniz her an güvenini kazanırsınız. Sadece ne dediğini dinlemek değil, söylemek istediklerini anlayın. Yaptığı ya da aldığı kararlarda hatası bile varsa önce dinleyin ve anlamaya çalışın.

Sevgi yoksunu olmasın

Zaten her şeyin başı sevgi. Ama ergenlik döneminde daha da önemli. Tabi ki bu onu bunaltacak şekilde değil, güven vererek şekilde olmalı.

Dürüstlük çok önemli

Onlar için bu dönemde en önemli şeylerden biridir. Kendilerine karşı samimi ve dürüst olmayan kişilere tamamamen güvensizlerdir.

Gizlilik ve Özerklik talepleri olacak

Ergenler için gizlilik asla yıkılmaması gereken bir tabudur. Odaları, defterleri, kişisel alanları, cep telefonları net bir şekilde bellidir ve asla müdahale etmemelisiniz. En küçük müdahale kırıcı ve öfke uyarıcı olabilir.

Küçük noktalara dikkat ettiğiniz sürece ergenlik dönemi herkes için en hasarsız şekilde geçirilecektir.