Sivrisinekten korunma yolları neler?

286

Havaların ısınması ve öznellikle yazın gelmesi ile birlikte  sivrisineklerin saldırısına uğramamız ve vücudumuzun çeşitli yerlerinde kırmızılıkların oluşması kaçınılmaz bir gerçek.

Sivrisinekten korunmak için elimizi havada sallamaktan tül bir perde ile yatmaya kadar her şeyi deniyor ancak yine de sivrisineklerin hedefi olmaktan kaçamıyoruz 🙂

Bazılarımızı çok daha fazla ısırsan sivrisinekten korunma yollarını ararken onları tamamen hayatımızdan çıkartamayacağımızı, bizi ısırmalarını engelleyebilsek bile gece yarısı kulağımızın dibinde vızıldamasına engel olmanın neredeyse imkansız olduğu gerçeğini de kabullenmek gerekiyor.

Piyasada bulunan  bazı spreylerin sivrisinekleri uzaklaştırdığı doğru ancak özellikle çocuklar ve alerjik ciltler için risk yaratabilen bu ilaçları kullanmak istemeyenler doğal yöntemlere başvuruyor.

Sivrisinekten Korunmak İçin Doğal Yöntemler Nelerdir?

Badem, Hindistan Cevizi ve Jojoba Yağı Yöntemi

Cilt nemini arttırmakta ve vitamin dengesini sağlamakta da oldukça etkili olan badem yağı, hindistan cevizi yağı ve jojoba yağı sivrisinekleri uzaklaştırmada da oldukça etkili.

Badem, Hindistan Cevizi ve Jojoba Yağı Nasıl Kullanılmalı?

Badem yağı, Hindistan cevizi yağı ve jojoba yağını nemlendirici krem ile karıştırıyoruz. Bu karışımı cildimize sürüyoruz. Saçlar için de çok faydalı olan bu karışımı dilediğimiz sıklıkta kullanabiliriz.

Önemli Not: Doğal ve bitkisel olarak bilinen yağları satın alırken kaliteli bir markaya ait olduklarına dikkat etmenizi öneririz.

Aynısafa Çiçeği Yöntemi

Sivrisineklerden korunma yollarının en etkililerinden biri de aynısefa bitkisini bulunduğumuz ortamda tutmak. Aynısefa çiçeğini balkon, pencere kenarı, evin herhangi bir bölümü, ofis gibi alanlarda tutmak sivrisineklerin bize yaklaşmasını engelleyecektir.

Açık Renkte Giysi Tercihi Yöntemi

Yapılan araştırmalar sivrisineklerin koyu renklere daha çok ilgi gösterdiğini gösteriyor. Şaşırtıcı değil mi 🙂 Yalnızca sivrisinek değil aynı zamanda arılardan da korunmak için açık renk giysileri tercih edebilirsiniz.