Portakal kabuğunun faydaları nelerdir?

1165
Portakal kabuğunun faydaları

Portakal kabuğunun ve portakalın mis gibi kokusu başlığı okur okumaz burnunuza gelmiş olmalı. Enfes bir kış meyvesi olan portakalın hem meyvesi hem de kabuğu çok faydalı. Çöpe atmaya alışkın olduğumuz portakal kabuğunun faydaları bu alışkanlıktan sizi kurtaracak ve bundan sonra kabukları atmayacaksınız.

Portakalın suyunu sıkar, meyve salatalarına koyar ama kabuğunu hep çöpe atarız. Halbuki portakal kabuğunun faydaları saymakla bitmeyecek cinsten.

Portakal kabuğunun faydaları

Portakalın kabuğu yanlışlıkla yediğinizde oldukça acıdır. Ancak aslında bu tadı veren bileşenler aynı zamanda bol miktarda faydaya da sahiptir.

100 gram portakal kabuğunda neler var?

100 gram portakal kabuğunda 25 gram karbonhidrat, 11 gram lif, 1,5 gram protein, B ve C vitaminleri, bakır, magnezyum, demir, kalsiyum, tangeritin, nobiletin ve d-limonen bulunur.

Portakal kabuğunun faydaları arasında en  bilinen yararları cilt için olanlarıdır. Pek çok cilt maskesinde, kremde ve yüz temizleme jelinde portakal özü kullanılır. Portakal kabuğu cilt lekelerine özellikle de ciltte koyu lekelere iyi gelir. İçindeki C vitamini cildin esnekliğinin korunmasını sağlar, cildi gerginleştirir ve parlaklık verir. Portakal kabuğu sivilce ve sivilce izlerine karşı da etkilidir.

Portakal kabuğu doğal diş beyazlatıcı işlevi de görür. Portakalın kabuğunu soyduktan sonra dişlerinize sürerseniz sarı lekeleri azalttığını görebilirsiniz.

Portakal kabukları sindirime de yardımcıdır ve bağırsak hareketlerini hızlandırır. Bu sayede ödemi attırmada ve zayıflatmada da etkilidir. Yemeklerden sonra 1 bardak portakal kabuğu çayı içilebilir. Portakal kabuğu çayı hazırlamak için 1 portakalın kabuğunu, 1 kaşık balı ve 1 fincan sıcak suyu demlendirirseniz portakal kabuğu çayınız hazır olacaktır.

Portakal kabuğunun faydaları gördüğünüz gibi gerçekten de saymakla bitmiyor. bundan sonra portakalı soyunca kabuğunu çöpe atmayın.

Portakal kabuğunu kendiniz kurutabilir veya hazır kurutulmuş olarak satın alabilirsiniz.

Kurutulmuş portakal kabuğu için satın alma linki

Pratikse