Nar ekşisi lekesi nasıl çıkar?

229
Nar ekşisi lekesi nasıl çıkar

Nar ekşisi salatalara enfes lezzet katan bir sos. Lakin nar ekşisi lekesi nar lekesi gibi biraz sorunlu bir leke. Ancak onu da çıkarmanın pratik bir yolu elbette var. Nar ekşisi lekesi nasıl çıkar?

Nar ekşisini çok seviyoruz ancak bir yere damlayınca yapış yapış olmasının yanı sıra lekesi de kolay kolay çıkmıyor. En iyi deterjanlar bile nar ekşisi lekesini çıkaramayabilir. Peki ne yapacağız?

Nar ekşisi lekesi nasıl çıkar?

Nar ekşisi lekesi çıkarma yöntemleri

Limon kolonyası ile çıkarma

Nar ekşisi lekesinin olduğu bölgeye bol bol limon kolonyası dökün ve beklerken hafifçe ovar gibi silin. Birkaç dakika bu şekilde bekletip makineye atın.

Aspirin ile çıkarma

Nar ekşisi lekesine iyi gelen bir diğer malzeme de aspirindir. Lekenin üzerine ılık su ile aspirini karıştırıp hafifçe püskürtün. Birkaç dakika bekletin. Sonra sert bir bez ile iyice silin.

Pet şişe ile lavabo açma yöntemi

Eğer kumaş yüzeyden Nar ekşisi lekesi çıkaracaksanız bezle silmek yerine aspirinli bölgeye deterjan serpip makineye atabilirsiniz.

Oda parfümü ile Nar ekşisi lekesi çıkarma yöntemi

Kulağa garip gelse de oda parfümü Nar ekşisi lekesi çıkarma konusunda oldukça etkilidir. Peki oda parfümü ile Nar ekşisi lekesi nasıl çıkar?
Özellikle kurumuş Nar ekşisi lekesi için bu bölgeye bolca oda parfümü sıkın. Bir süre bekleyin. Sonra bu bölgeye sıcak su dökün, bekletin ve sert bir bezle silin. Eğer Nar ekşisi lekesi kumaş üzerindeyse oda parfümü sıktıktan sonra makineye atın. Halıdan Nar ekşisi lekesi çıkaracaksanız iyice durulayana kadar silin.

Pratikse

Facebook/pratikse

Instagram/pratikse