Kararan altın nasıl parlatılır?

947

Değerli bir ziynet eşyası olmasının yanında özellikle kadınların takmaktan çok zevk aldığı bir aksesuar olan altın karardığında eski haline getirmek ve parlaklığına kavuşmasını sağlamak isteriz. Altını günlük hayatımızda da sade bir kıyafetle rahatlıkla kullanabiliriz ve el sabunları, bulaşık deterjanı gibi maddelere maruz kaldıkça çizilmesine matlaşmasına ve kararmasına engel olamayız. Kararan altın parlasın, matlığı ortadan kalksın diye uygulanan bazı yöntemler vardır ve bunlar altını ilk alındığı halindeki göz alıcılığa geri döndürmek için oldukça etkilidir.

Kararan Altın Nasıl Parlatılır? Altın Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Ayarı çok düşük olmayan altın genellikle kendiliğinden kararmaz. Altının kararma sebebi kirlenmesi ve vücudumuz tarafından üretilen yağa maruz kalmasıdır.

Temizlik malzemelerini ve kozmetik ürünlerine maruz kaldığı sürece kararma ihtimali yükselir. Bulaşık yıkarken, parfüm, krem gibi ürünleri kullanırken altın takılarımızı çıkartmak en doğru yoldur.

Altının çizilmesine sebep olabilecek hareketlerden kaçınmak altının uzun süre pürüzsüz kullanımını sağlayacaktır.

Üzerinde taş olan altın takıları çok fazla güneşe maruz bırakmak matlaşmasına sebep olacaktır. Özellikle güneşlenirken altın parçaları üzerimizde tutmamak gerekir.

Altın kaplama olan ve imitasyon takılar ıslandığında mutlaka kurulanmalıdır.

Saf altın takıları parlatmanın en iyi yollarından biri sarımsak kabuğu, yumurta kabuğu, sirke, tuz ve su karışım içerisinde birkaç saat bekletmektir.

Altın kaplama olan takıları ise maden suyu ve sirkeli suyu karıştırdığımız kabın içerisinde birkaç saat beklettiğimizde parlaklığını kazandığını görebiliriz.

Altın rengindeki imitasyon takıların ruj ile ovulduğunda parlaklığına kavuştuğu da bilinmektedir.