Adet geciktirici ilaç tehlikeli mi?

176

Regl dönemi ve öncesinde yaşadığımız bazı sorunlar bizi zaman zaman, özellikle de gündemimizde özel bir gün varsa, adetimizi geciktirme isteğine itiyor. Adeti geciktirmek için kullanılan adet geciktirici ilaç tehlikeli mi,  rahatlıkla kullanılabilir mi? Adet dönemi yaklaştığında yaşadığımız gerginlik, şişkinlik gibi durumlar, adet sırasında bazı kıyafetleri giyememek (örneğin beyaz elbise, gelinlik, mayo gibi), adet olduğumuz sırada tatile gitmek istemememiz gibi durumlarda regl dönemimizi geciktirmek isteyebiliyoruz.

Adet geciktirici ilaç tehlikeli mi?

Adet geciktirici ilaçlar içeriğindeki progesteron hormonu ile regl dönemi döngüsüne müdahale olarak kullanılmaktadır.

Adet geciktirici ilaçları almak için ideal zaman 3-5 gün kadar öncesidir. Ancak bu tip ilaçları kullanmayı alışkanlık haline getirmek oldukça sakıncalı.

Uzmanlar  adet geciktirici ilaçları çok zorda kalmadıkça yılda 2 defadan fazla almamak gerektiği konusunda uyarıyor.

Adet geciktirici haplar içeriğindeki yüksek progesteron miktarları sebebi ile sık kullanıldığında; varis, göğüslerde dolgunluk, kabızlık sorunlarına sebep olabilir.

Bu tip ilaçların uzun süre veya sık kullanımı gebe kalmada sorunlara neden olabildiği de iddialar arasında. Zira ilaçlar adet döngüsünü bozmakta ve adet düzensizliklerine sebep olmaktadır.

Adet geciktirici ilaçları kullanmayı bıraktıktan 2-3 gün sonra adet görmeye başlayan kadınlarda genelde şişkinlik sorunu ortaya çıkabilmektedir.

40 yaş üzeri için tavsiye edilmeyen adet geciktirici ilacı doktorunuza danışmadan almayınız.