Evinizin Dokusunu Değiştirecek En Küçük Detay: Sehpa!

898

Mobilya alışverişlerinde belki de hep en sona kalan detay, sehpa! Her ne kadar önemsiz gibi gözükse de aslında evlerimizin küçük tamamlayıcılarından biri. Aldığınız mobilyalara uyum sağlayan, şık bir tasarım olmasının yanında, ihtiyacınıza da cevap verecek bir model olmalı. Günümüzde, teknolojinin de yardımıyla, çeşitli materyaller kullanılarak, çok farklı tasarımlar ortaya çıkarılıyor. Evinize uygun olarak seçtiğiniz ürünlerin dekoratif etkisini arttırmak için çeşitli objelerden yardım alabilir, çerçeve ve vazolarla daha güzel bir görünüm elde edebilirsiniz. Yuvarlak, oval, kare veya dikdörtgen geometriye sahip sehpa çeşitleri salonunuzun daha şık ve düzenli görünmesini sağlayacaktır.

Küçük bir oturma odanız veya salonunuz var ise, seçim yaparken cam ürünlerin tercih edilmesi odayı daha ferah gösterecektir. Bunun dışında katlanabilir veya tepsi şeklindeki modeller de az yer kapladığı için tercih edilebilir. Alanınız biraz daha büyükse ve odanıza sıcaklık katmak istiyorsanız, masif ahşap modelleri tercih edebilirsiniz. Orta sehpa ile zigon kombinasyonları evinizin daha şık görünmesini sağlayacaktır.

Hem Şık Hem Kullanışlı: Orta Sehpa

Salonunuzun ortasında büyük, gösterişli ve şık bir sehpa. Aynalı, mermer ya da masif ahşap bir model olabilir. Farklı geometrik şekillerde tasarlanan modeller salonunuza farklı bir ambiyans katacaktır. Altı raflı modellerde, dergi veya kitaplarınızı yerleştirebilirsiniz veya üzerine irili ufaklı küçük objeler yerleştirerek daha şık görünmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca çekmeceli modellerde eşyalarınızı koymanız için size alan sağlayacaktır.

Küçük Salonların Kurtarıcısı: Yan Sehpa

Bu modeller özellikle az yer kaplayan ürünlerdir. Koltukta otururken rahat olmak isteyenler, her şey yanımda olsun isteyenler için çok kullanışlı bir model. Hem oturma odanıza şıklık katacak, hem de konforlu bir dinlenme deneyimi sağlayacak birçok yan sehpa çeşidi bulmak mümkün.

Şu aralar en çok tercih edilen model ise C sehpa. Koltuk minderine paralel olarak yaklaşması ve kullanım rahatlığı tercih sebeplerinden biri. Bazı modellerde bulunan tekerlekli ayaklar sayesinde istediğiniz gibi hareket ettirip kendinize doğru çekebilirsiniz. Bir diğer avantajı ise orta sehpa veya iç içe geçmeyen zigon modellerinin aksine daha az yer kaplıyor olması.

Misafirlerin Baş Tacı: Zigon

Siz de misafirlerinizi en iyi şekilde ağırlamayı ve evinizin sıcaklığını hissettirmeyi istersiniz. Misafirlerinizin önüne çıkaracağınız zigonlar, işte bu yüzden çok önemli. Çeşitli boyutlarda 3’lü ya da 4’lü olarak bulabileceğiniz zigon sehpalar hem şık hem de kurtarıcı modellerdir. Farklı renk ve modellerde üretilen ürünler, ilginç tasarımlarıyla birçok seçenek sunuyor. Zigon çeşitleri 90’lı yıllarda oturma odalarımıza ve salonlarımıza girmeye başladı. O yıllardan bugüne çeşitli modellerde gelişimini sürdürdü ve salonlarımızdan hiç eksik olmadı. Mermer desenli modeller ve ahşap modeller günümüzde en çok tercih edilen zigon modelleridir.

Sehpa Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Öncelikle uzun süre kullanılabilir olması için, hem renk hem de materyal olarak mobilyalarınıza uygun ürünler seçmeye özen gösterin.
  • Eğer ahşap bir ürün satın almak istiyorsanız tercihiniz sunta değil MDF’den yana olmalı. Sunta ürünler daha çabuk yıpranabilir, MDF daha dayanıklı bir ürün.
  • Mermer gibi ağır modeller zigonlarda taşıma problemi çıkarabileceği için çok iyi konumlandırılmalıdır. Orta sehpalar ise fazla hareket ettirilmediği için mermer modeller tercih edilebilir.
  • Orta sehpa alırken dikkat etmeniz gereken bir başka nokta ise uzunluk. Sehpanın uzunluğu, arkasında kalacak olan koltuğun üçte ikisinden daha fazla olmamalıdır.

Evinizin baş köşesinde yerini alacak ve dekorasyonunuzu tamamlayacak sehpa modelleri için Koçtaş web sitesine göz atabilirsiniz. Bütçenize en uygun ve şık modelleri Koçtaş’ta bulabilir, güvenli alışveriş deneyimiyle gönül rahatlığıyla alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.