5 milyon kişi  şeker hastası olduğundan habersiz! 

859

Şeker hastalarının günlük yaşamında ‘diyabet’ hep ön planda olur.  Yemek yerken veya egzersiz yaparken hastalık  asla akıldan çıkmaz.  Dünya Diyabet  günü, insanları diyabet risklerinden daha fazla haberdar etmek ve bu hastalığın ne kadar tehlikeli olabileceğini anlatmak için gündeme gelen bir  etkinlik. Sağlık sonuçları yıkıcı olabileceğinden, şeker hastalığında  erken teşhis şart.  Diyabet günü çerçevesinde hastalık bilinci kazandıran eğitimlerin ve farkındalık yaratmanın  önemli olmasının nedeni bu.  Özellikle hastalığından habersiz olanlar için!

Diyabet Eğitimi ve Yara Bakım  koordinatörü Anıl Şen,  binlerce insanı etkileyen hastalık hakkında farkındalık yaratmak için  düzenlenen bir  çok etkinlik  ve eğitim programlarının önemine değindi.  Çağın hastalığı olarak kabul edilen diyabetle  mücadeleye büyük önem verilmesi  gerektiğini söyleyen Şen, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü’de daha  özel etkinliklerle  hastalığa dikkat çekildiğini vurguladı.  Diyabet Eğitim Koordinatörü, beslenme bozukluklarının, hazır gıdanın, sigara  kullanımının ve obezitenin her geçen gün diyabet hastası sayısını arttırdığı bilgisini paylaştı.

Hastalıktan habersiz olanlar var!

Türkiyede  SGK kayıtlı tahmini 8 milyon diyabet hastası bulunduğunu belirten Anıl Şen,  Türkiye’de diyabet olduğunu  bilmeyen 5 milyon dolayında insana dikkat çekti! Her yıl  diyabete bağlı olarak yaşamını yitirenlerin sayısının yaklaşık 60  bin dolayında olduğunu, bu nedenle  diyabetin kontrol altında tutulmasının ve tedavisinin kesinlikle  ihmal edilmemesi   gerektiğini vurguladı. Kontrol altında alınamayan diyabetin, kalp damar tıkanıklıları, kalp krizi,  böbrek yetmezliği,  görme  bozuklukları ve diyabetik ayak yaraları (kangren) gibi hayati komplikasyonlar olusturduğuna vurgu yaptı.    

Kan tahlili çok önemli

10 yıldır evde bakım ve tedavi süreçleriyle ilgili özel çalışmalar yapan Yara Bakım ve  Acil Tıp  Uzmanı Anıl Şen, erken tanı ve önlemler alındığında diyabetin komplikasyonlarıyla karşılaşma oranının çok düştüğünü belirtti. Diyabetin belirtilerini halsizlik,  yorgunluk hissi, kilo kaybı,  aşırı terleme, bulanık görme, ayaklarda uyuşma ve his kaybı  olarak sıralayan uzman,  bu belirtileri taşıyan kişinin donanımlı bir hastanede mutlaka kan tahlili yaptırmasını önerdi.  Kan  tahliliyle kişinin diyabet hastası olup olmadığını öğrenebileceğini belirten Şen sözlerini şöyle sürdürdü;

Ayaklarını kaybeden hastalar  var

“Diyabette özellikle  dolaşım bozukluğuna bağlı gelişen ayak yaraları çok büyük risk  taşımaktadır. Her yıl ülkemizde  diyabete ve dolaşım bozukluğuna bağlı gelişen ayak yaralarından dolayı yaklaşık 40 bin vatandaşımız ayak ve ayak  parmaklarını kaybetmektedir! Ve protez kullanmak zorunda kalmaktadırlar. Diyabetin farkında olursak felç, kalp krizi, böbrek  yetmezlikleri ve diyabetik ayak yaraları gibi ağır sonuçlar yaratan komplikasyonlardan korunmuş oluruz. Diyabet hastalarına  önerimiz 3 ayda bir mutlaka rutin kontrollerini yaptırmalarıdır. Diyabet değil ihmal bizi sevdiklerimizden ayırır.”

Diyabetin sonuçlarının  kontrol edilerek önlenebileceğinin altını çizen yara uzmanına göre  kan şekerini kontrol altında  tutmak artık her zamankinden çok daha kritik. Çünkü  diyabet hastaları COVID-19’dan kaynaklanan ciddi komplikasyonlar  için çok daha yüksek risklerle karşı karşıyalar.. Bunun için ABD’den örnek veren Şen,  ” ABD’de COVID’den ölen tüm  insanların yüzde 40’ında diyabet olduğu anlaşıldı” dedi.