Rezene çayının faydaları

Rezene, maydonozgiller ailesinin kendine özel kokusuyla bilinen bir üyesidir. Rezene çayı denilince aklımıza genellikle hazımsızlığa karşı iyi gelmesi gelir. Oysa ki daha pek çok yararı vardır. Rezene çayının faydaları nelerdir?

Rezene çayı bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olur. İçeriğindeki bol C vitamini, kalsiyum, demir, magnezyum ve fosfor gibi mineraller ile antioksidan etkiye sahiptir ve günde 1 fincan rezene çayı düzenli tüketildiğinde bağışıklık sistemini destekler.

Hazımsızlığa iyi geldiği bilinen rezene çayı bağırsakların ve diğer sindirim sistemi organlarının düzgün çalışmasına yardımcı olur. Mide krampları ve hazımsızlık konusunda inanılmaz etkilidir. Gaz söktürücü ve şişkinlik giderici etkisi vardır. Ramazan’da iftardan sonra tüketildiğinde uzun saatler aç kaldıktan sonra bir anda dolan mideyi rahatlatır. Kronik mide sorunları olanlar ise doktoruna danışmadan tüketmemelidir.

Rezene çayı kilo vermek isteyenlerin de yardımına koşar. Sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağladığından metabolizmayı hızlandırır ve kilo verdirici etkisi ile bilinir.

Mevsim geçişi gibi dönemlerde sıklıkla görülen öksürük söz konusu olduğunda rezene çayı oldukça etkili bir yardımcıdır. Balgam söktürücü etkisi vardır, bağışıklığı da güçlendirerek öksürük ve soğuk algınlığına iyi gelir. Dilerseniz içine bir dilim de limon ekleyebilirsiniz. İçindeki anetol ve fenko gibi bileşenler boğaz ağrısı, öksürük ve balgama iyi gelir.

Rezene çayı kasları gevşetici özelliği ile özellikle regl ağrılarında etkilidir. Baş ağrısında da etkisi olan rezene çayı doğal ağrı kesici özellik gösterir.

Uykusuzluk problemi yaşayanlar için de iyi bir alternatiftir. Sinir sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlayarak uykuya dalmanıza yardımcı olur. Uykusuzluk problemine karşı etkilidir.

Rezene çayının en etkili olduğu konulardan biri de kabızlık sorunudur. Sindirim sistemini düzenlediğinden bağırsak hareketlerini destekler ve kabızlığa iyi gelir.

Pratikse