E-ticaret sitelerinin cirosu %155 arttı

738

E-ticaret teknolojileri firması Ticimax’ın 9 bin e-ticaret sitesinden topladığı Black Friday haftası 2020 verilerine göre, bu yıl elde edilen ciro rakamları, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 155 arttı.

E-ticaret sitelerinin milyonlarca ürünü indirimli fiyatlarla satışa sunduğu Efsane Cuma (Black Friday) kampanyaları, bu yıl pandeminin de etkisiyle tüketicilerin yoğun ilgisiyle karşılandı. 9 bin e-ticaret sitesine altyapı hizmeti veren e-ticaret teknolojileri firması Ticimax, Black Friday haftası verilerini açıkladı. Ticimax’ın verilerine göre, 2020 yılı Black Friday haftasında e-ticaret sitelerinin elde ettiği toplam ciro, 2019 yılının aynı haftasına kıyasla yüzde 155’lik bir büyüme yakaladı. Bu yıl işlem adedi ve sepet tutarlarında da artış görülürken, sepet terk etme oranlarında ise düşüş yaşandı. Yüzde 155’lik büyümenin arkasında, tüketici alışkanlıklarının pandemi nedeniyle dijital kanallara kayıyor olması yatıyor.

Erkeklerin sepet ortalaması daha yüksek 

E-ticaret teknolojileri firması Ticimax’ın 9 bin e-ticaret sitesinden topladığı Black Friday haftası 2020 verilerine göre, kampanyalar kapsamında ciro artışı yaşanan kategoriler şunlar oldu: Giyim, moda, tekstil, ayakkabı, mobilya, ev tekstili, ev eşyası, elektronik, spor malzemeleri, doğal gıda, doğal kozmetik. Erkeklerin sepet ortalamasının kadınlara kıyasla daha yüksek olduğu belirlenirken, tüketicilerin online eğitim ve kurslar gibi daha önceki yıllarda pek öne çıkmayan kategorilerde de alışveriş yapması dikkat çeken veriler arasında oldu.