Çarkıfelek meyvesi faydaları nelerdir?

4515

Passion fruit olarak bilinen ve bilimsel adı Passiflora Edulis olan çarkıfelek egzotik bir meyvedir ve faydaları oldukça fazladır. Çarkıfelek meyvesi faydaları sebebiyle adından söz ettirse de henüz ülkemizde çok sık tüketilen bir meyve değildir.  Çarkıfelek meyvesi nerede yetişir, Çarkıfelek meyvesi nasıl yenir, Çarkıfelek meyvesinin tadı nasıldır? Çarkıfelek meyvesinin faydaları nelerdir? Hepsini tek tek inceledik.

Çarkıfelek meyvesi nerede yetişir?

Çarkıfelek meyvesinin ana vatanı Amerikadır. 400 kadar çeşidi olan çarkıfelen Kolombiya, Arjantin ve Brezilya başta olmak üzere tropik bölgelerde yetiştirilir. Çarkıfelek meyvesine bu bölgelerde maruçya ya da gulupa da denir.

Çarkıfelek meyvesinin tadı nasıldır?

Kıvamı ve aroması oldukça benzersiz olan çarkıfelek meyvesinin mor renkli bir dış kabuğu vardır. Bu kabuğun içinde sulu, jöle benzeri ancak ferahlatıcı bir meyve özü bulunur. Çarkıfelek meyvesinin çekirdekleri çıtır çıtır yenilebilir cinstendir.

Çarkıfelen meyvesinin bir diğer adı da Passion fruit olan ingilizce adından gelmesi sebebiyle tutku meyvesidir. Çarkıfelek meyvesinin cinsel isteği arttırdığı da bilinmektedir.

Çarkıfelek meyvesinin faydaları

Uykusuzluğa iyi gelir.

Stres, anksiyeteye karşı etkilidir.

Lif deposu olduğundan diyet yapanlar tarafından yenebilir.

100 gram çarkıfelek meyvesinde 10.4 gr lif bulunur.

Sindirimi düzenler.

100gr Çarkıfelek 97 kalori ve 30mg C vitamini içerir. Bu değer günlük C vitamini ihtiyacının %50’sini karşılamaktadır.

100 gr Çarkıfelek günlük A vitamini ihtiyacının %43’ünü karşılar.

Kalp dostudur.

Tansiyonu düşürür.

100 gramında 68 mg fosfor ve 12 mg kalsiyum vardır. Bu sebeple kemikleri güçlendirir.

Ara öğün olarak tüketilebilir.

Çarkıfelek meyvesi nasıl yenir?

Çarkıfelek meyvesi nasıl yenir diyenler resimde gördüğü gibi meyveyi ikiye keserek tatlı kaşığı ile meyvenin içini rahatlıkla yiyebilir.