Yapraktan Aloe Vera çoğaltma yöntemi

286
Yapraktan Aloe Vera çoğaltma

Yapraktan Aloe Vera çoğaltma yöntemi nasıl uygulanır? Tek bir yapraktan aloe vera çoğaltmak mümkün mü? Aloe vera yaprağı çoğaltmak için nasıl kesilir, dikilir ve nasıl bakılır?

Yapraktan bitki çoğaltmak denilince akan sular duruyor. Mahalleden geçerken komşunun saksısından apardığımız yapraklar ve kahve içmeye gittiğimiz kafede masalarda duran çiçeklerden aşırdığımız dallar olduğunu hepimiz biliyoruz. Bitki yetiştirmeye meraklıysanız benim gibi çiçek böcek görünce gözünüz seğirmeye başlıyordur 🙂

Aloe Vera müthiş bir bitki gerçekten. İçindeki jelinin nasıl çıkarılabileceğini güzelce anlatmıştım. Bana bir arkadaşım 3-5 kök verdi, oradan çoğaldılar da çoğaldılar. Bu yeşil, tombik ve sulu yapraklı bitkimiz kökünden minik minik filizlenip yavrular vermeye pek müsait. Ancak yaptığım araştırmalarda her ne kadar başarı oranı düşük olsa da yapraktan Aloe Vera çoğaltma mümkün.

Yapraktan Aloe Vera çoğaltma yöntemi

Yaprak nasıl kesilir?

Yapraktan Aloe Vera çoğaltmak için 8-10 santimetre uzunluğunda bir yaprak almanız gerekli. Bitki çoğaltmak için kesim yaparken keskin ve temiz bir bıçak kullanmak çok önemli. Ben maket bıçağı tercih ediyorum ve mutlaka temiz olmasına özen gösteriyorum. Yani kendinize bir bıçak edinip her seferinde yıkayıp temizlemeden onu bitki kesim bıçağı yapmamalısınız.

Aloe Vera yaprağını dikeyde düşünün. Köklerin olduğu saksıya doğru hafif verevine temiz bir şekilde kesin.

Toprağa dikmeden önce iyileşmesine izin verin

Aloe Vera da aynı sukulentlerde olduğu gibi nemi depolayan ve içi de jel dolu yapraklara sahip. Dolayısıyla bu tür bitkileri keser kesmez toprağa dikmek sadece enfeksiyona davetiye çıkarıyor. Bitki hızlıca topraktan enfekte olabiliyor ve çürüyor. Bu sebeple ılık bir ortamda sulamadan veya ıslatmadan mesela bir kağıt havlunun üzerinde 15 gün kadar beklemeniz gerekli. Aloe Vera yaprağındaki kesik ince bu süre içinde ince bir film oluşturacak yani iyileşecek.

Aloe Vera çoğaltma için saksı seçimi

Saksı seçimi konusunda her zaman altında delikleri olan ve suyun saksı içinde birikmediği saksılar seçilmelidir diye yaygara koparanlar var. Bir süre ben de böyle düşünüyor ve uyguluyordum ancak altı deliksiz saksılarda da pek çok bitki yetiştirdikten sonra işin püf noktasının delikler değil sulama miktarı olduğunu anladım. Nitekim benim aloe veralar da altı delik olmayan terra cota saksıda duruyor. Ha siz bu bitkiyi yağmur alacak bir yerde yetiştirecekseniz o zaman tabii ki altı delik olmalı ama kontrollü sulama yapacaksanız çok daha elzem değil.

Aloe Vera için toprak seçimi

Kestiğiniz ve iyileşmesi için 2 hafta beklediğiniz Aloe Vera yaprağını dikmek için kaktüs toprağı kullanmak uygun. Kaktüs toprağınız yoksa 1 ölçü kum ile 1 ölçü normal bitki toprağı karıştırmak da aynı görevi görür. toprağın pH seviyesi 6.0-8.0 arasında olursa şahane ama değilse biraz bahçe kireci ekleyerek bu seviyeyi yükseltebilirsiniz.

Aloe Vera yaprağı toprağa nasıl dikilir?

İyileşen minnoş Aloe Vera yaprağını kesik kısmı toprağın içine girecek şekilde dikmek gerekiyor. Bu arada bu ucu dikmeden önce kök hormonu varsa buna hafifçe batırabilirsiniz. Yoksa tarçın ve balı karıştırıp toprağa girecek kısma hafifçe bulamak da iş görecek. Bu hormonlar veya karışım bitkilerde köklenmeyi hızlandırıyor 🙂 Aloe verayı dikerken yaprağın üçte biri toprağa gömülmeli. Diktikten sonra ılık ve hafif güneş alan bir yere bitkiyi koyun ve ilk 4 hafta toprak nemli olacak şekilde az az ama düzenli sulayın. Bu süre içinde yaprak küçülebilir, buruşabilir veya hafifçe kuruyabilir. Hemen endişelenmeyin. Ardındaki süreçte toprak tamamen kurumadan kesinlikle sulama yapmayın.

Pratikse

Facebook ve Instagram hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Pratikse, Pratik bilgiler, Pratik tarifler, Pratik hayat, Pratik bilgiler sitesi, Faydalı bilgiler, Pratik yemek, Pratik sağlık, pratik bitki bakımı