Yanıklara ne iyi gelir?

1695

Fırındaki keki çıkarırken elinizi yaksanız da, güneşte çok fazla vakit geçirseniz de kucağınıza sıcak kahve dökseniz de yanıklar kesinlikle hoş değildir ve inanılmaz can yakar. Maalesef yanıklar en yaygın ev yaralanmalarından biridir. Peki yanıklara ne iyi gelir? Yanıklarda ilk yardım nasıl yapılır? Yanıklara iyi gelen doğal yöntemler nelerdir?

Yanıklar ciddiyetlerine göre derecelendirilir. Birinci derece yanık en az şiddetli olarak kabul edilir çünkü yalnızca cildin dış tabakasını etkiler. Genellikle sadece hafif ağrı, kızarıklık ve şişmeye neden olur.

İkinci derece yanıklar, cildin daha derin katmanlarını etkiler ve bül denilen kabarcıklara ve beyaz, ıslak ve parlak bir cilde neden olur.

Üçüncü derece yanıklar, cildin tüm katmanlarına zarar verirken, dördüncü derece yanıklar eklemleri ve kemikleri etkileyebilir. Üçüncü ve dördüncü derece yanıklar tıbbi acil durumlar olarak kabul edilir ve yalnızca hastanede tedavi edilmelidir.

Çapı 10 cmden küçük olan birinci derece yanıkları ve bazı ikinci derece yanıkları evde basit yöntemler ile tedavi edebilirsiniz. Üçüncü ve dördüncü derece yanıklara asla müdahale edilmemeli ve mutlaka acilen doktora gidilmelidir. Peki hafif yanıklara ne iyi gelir?

  1. Soğuk su uygulayın

Küçük bir yanık geçirdiğinizde yapmanız gereken ilk şey yanık bölgesine yaklaşık 20 dakika boyunca serin (çok soğuk değil) su akıtmaktır. Ardından yanmış alanı yumuşak sabun ve suyla yıkayın. Ancak yıkama esnasında asla bastırmayın ve ovalamayın. Yanıklara baskı uygulamamak önemlidir. Ayrıca suyun çok soğuk olmaması önemlidir ve yanığa buz değdirilmemelidir.

  1. Soğuk kompresler

Yanık bölgesine uygulanan soğuk kompres veya temiz ıslak bir bez, ağrıyı ve şişmeyi hafifletmeye yardımcı olur. Kompres yaptığınız bezi 5 ila 15 dakikalık aralıklarla uygulayabilirsiniz. Yanığı daha fazla tahriş edebileceği için aşırı soğuk kompres kullanmamaya çalışın. Buz kalıpları ile soğuk kompres uygulamayın. Soğuk suya tuttuğunuz temiz bir bezi kullanabilirsiniz.

  1. Antibiyotik merhemler

Antibiyotik merhemler ve kremler enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur. Yanıklarınıza Silverdin gibi bir yanık merhemi sürebilirsiniz. Eczaneden reçetesiz satılan yanık kremleri evde ecza dolabında mutlaka bulundurulması gereken merhemlerdir. Ev kazaları arasında en sık yaşananlardan olan yanıklara iyi gelen bu merhemlerin evde hazır bulunması önemlidir.

  1. Aloe vera

Aloe vera genellikle “yanık geçiren bitki” olarak adlandırılır. Araştırmalar, aloe veranın birinci ile ikinci derece yanıkları iyileştirmede etkili olduğuna dair kanıtlar gösteriyor. Aloe vera, antiinflamatuardır, dolaşımı destekler ve bakteri üremesini engeller.

Bir aloe vera bitkisinin yaprağından alınan saf aloe vera jelini etkilenen bölgeye sürebilirsiniz. Lakin jelin içerisindeki lateksin tahriş edici özelliği olabileceğinden önce içindeki jeli akıtmanız gerekir. Şurada aloe vera jeli çıkarma ile ilgili bilgi bulabilirsiniz. Bir mağazadan aloe vera jeli satın alırsanız, yüksek oranda aloe vera içerdiğinden emin olun. Katkı maddesi, özellikle renklendirici ve parfüm içeren ürünlerden kaçının.

  1. Bal

Bal, lezzetli tadı dışında, topikal olarak uygulandığında küçük bir yanığı iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bal, anti-enflamatuar ve doğal olarak antibakteriyel ve antifungaldir.

  1. Güneşe maruz bırakmayın

Yanığı doğrudan güneş ışığına veya ısıya maruz bırakmaktan kaçınmak için elinizden geleni yapın. Yanmış cilt güneşe karşı çok hassas olacaktır. Pamuklu ve hava alan giysilerle kapalı tutun ancak terlemesini ve tahriş olmasını da önleyin.

  1. Kabarcıkları patlatmayın

Ne kadar cezbedici olsa da kabarcıklarınızı rahat bırakın. Yanık sonrası oluşan kabarcıkların patlaması enfeksiyona neden olabilir. Yanık nedeniyle oluşan kabarcıklardan endişeleniyorsanız bir uzmana görünün.

  1. Basit bir ağrı kesici alın

Yanık sebebiyle ağrınız varsa ibuprofen ( Advil) veya naproksen (Aleve, Aprol, Apranax) gibi reçetesiz satılan bir ağrı kesici alın. Doğru dozaj için etiketi doğru okuduğunuzdan emin olun.

 

Pratikse