Pratik Sağlık

Veganlar nasıl beslenmeli?

Vegan beslenme şeklinde bal, süt ve süt ürünleri, yumurta, et, balık, tavuk ve tüm hayvansal kaynaklı gıdaların tüketimi reddedilmektedir. Vegan beslenme yaklaşımı bitkisel ürünler ve doğanın verdikleri ile yetinme halidir. Vegan yaklaşımın sağlıklı olması için veganlar nelere dikkat etmeli ve veganlar nasıl beslenmelidir konusu bir çok farklı yoruma ve bakış açısına sebep olmaktadır.

Bazı uzmanlar vegan beslenmenin sağlıklı olmadığını savunmaktadır. Vegan beslenme şeklini benimsemiş bir kişi dengeli beslenme konusunda hassas olmalı ve vücudun ihtiyacı olan vitaminlerin dengeli şekilde alınması konusunda bilinçli beslenmelidir.

Vegan beslenme şeklini benimsemiş bazı kişiler öğünlerinde yalnızca sebze tüketirken, ideal olan bakliyatı, tahılı ve meyveyi de dahil etmektir. Bir bölüm vegan yaklaşım destekleyicisi besin değerlerini kaybettiğine inanarak çiğ tüketimi de diyetlerine eklemektedirler.

Veganlar nasıl beslenmeli?

Et gurubu besinlerden alınan b12 vitamininin vücuda girebilmesi için soya fasulyesi ve su yosunlarından elde edilen tempeh benzeri besinlerin b12 içerdiği söyleniyor ancak yetersiz kalabileceği durumlarda mutlaka b12 vitamin desteği alınması gerekiyor.

Vegan beslenmede en çok dikkat edilmesi gerekenlerden biri de kemik sağlığını korumak. Süt ürünlerinden alınabilen kalsiyumun yeşil yapraklı sebzelerin dengeli tüketilmesi ile takviye edilmesi mümkün. Bunun dışında susam, tahin, incir gibi besinlerle de kalsiyumu dengelemek mümkün.

Balık tüketiminin olmaması durumunda omega-3 yağ alımını mutlak olarak desteklemek gerekiyor. Düzenli omega-3 alımı için ideal olan günde 2 porsiyon keten tohumu, ceviz, semizotu gibi besinlerin tüketilmesidir. Hayvansal besinlerden alınan c vitaminin meyve ve sebzeler ile desteklenmesi çok önemlidir.

Vegan beslenmede kuru baklagiller ve tahıllar mutlaka diyete dahil edilmelidir. Fıstık ezmesi ve tahin protein yönünden zengin besinler olduğundan haftalık alımının dengelenmesi vegan beslenmesi için büyük önem taşımaktadır.

Vegan beslenmede en çok dikkat edilmesi gereken şey çeşitliliktir. Doğanın zengin besin kaynaklarını doğru şekilde tüketmek sağlıklı bir vegan beslenmesinin olmazsa olmazıdır.