Uçuğa iyi gelen ilaçlar (kremler) nelerdir?

2735

Genellikle dudakta çıkan uçuk, virütik bir enfeksiyondur. Ağız çevresinde, burun kenarında ve dudaklarda görüşen uçuk içi su dolu yara kabarcıkları olarak tanımlanabilir. Uçuk neden olur, uçuğa iyi gelen ilaçlar nelerdir?

Uçuk neden olur?

Uçuk insanların %80’inin hayatında en az bir kez yaşadığı sıkıntılı bir durumdur. Uçuk kaşınır, acır ve dikkat edilmezse yayılır. Uçuk kremleri veya doğal tedavi yöntemleriyle geçirilebilen uçuk ile oynarsanız başka bölgelere de yayılabilir. Uçuk virüsünün genelde insan DNA’sında bulunduğu ve doğuştan geldiği düşünülmektedir.

Uçuk virüsünün insan vücuduna girdikten ve iltihap oluşturduktan sonra bu bölgede bulunan sinir düğümlerinde yerleştiği bilinmektedir. Genellikle hastalık gibi bağışıklık sisteminin zayıfladığı dönemlerde ise uçuk virüsü çoğalır ve uçuk oluşmasına neden olur. Depresyon, stres ve kabus görme gibi durumlar da bu dönemlere dahildir. Özellikle korkulu rüya sonrası uçuk çıkmasının sebebi bağışıklık sisteminin zayıflığından kaynaklanmaktadır. Zira kabus gördüğünüzde veya uykusuz kaldığınızda bağışık sistemi zayıflar ve uçuk virüsü çoğalacak uygun ortam bulmuş olur.

Yazın deniz tatili sonrasında uçuk çıkıyorsa bunun sebebi de bağışıklığın zayıflaması ve UV ışınları olabilir. UV ışınlarına maruz kalındığında da uçuk çıkabilir.

Uçuğa neden olan virüsün tıp literatüründeki adı herpes simplekstir. Uçuğun nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte bağışıklığın düştüğü zamanlarda ortaya çıktığını hepimiz biliyoruz.

Rujun daha kalıcı olmasını sağlayan yöntem

Uçuğa iyi gelen ilaçlar nelerdir?

Uçuğa iyi gelen ilaçlar genellikle haricen uygulanan uçuk kremleri ve uçuk merhemleridir. Uçuğa iyi gelen ilaçlar:

Vectavir: Vectavir, Novartis ilaç firmasının ürettiği bir uçuk kremidir. Uçuğa iyi gelen bir kremdir.

Zovirax: Zovirax hem krem hem de sprey olarak bulunan ve en etkili uçuk kremleri arasında sayılan ilaçlardan biridir. Zovirax siğil tedavisinde de kullanılmaktadır.

Acyl: Acyl krem uçuk tedavisinde kullanılan hem fiyat açısından uygun hem de etkili bir uçuk ilacıdır.

Herpclair uçuk jeli: Herpclair uçuk jeli de etkili bir uçuk kremidir.

Bepanthen Plus: Bepanthen Plus özellikle uçuk çıkacağını hissettiğinizde veya uçuk geçmeye başladığında faydalı olabilecek bir kremdir.

Virosil krem: Virosil krem de herpes simpleks virüsü için kullanılan bir diğer uçuk kremidir.