Sağlık

Topuk dikenine iyi gelen bitkisel karışım

Topuk dikeni topuk kemiğinin alt kısmında yani yere bakan yerinde oluşur ve ince, sivri bir kemik çıkıntısıdır. Topuk dikeni neden olur, belirtileri nelerdir ve topuk dikenine iyi gelen bitkisel karışım nasıl hazırlanır?

Topuk dikeni ağrısı nasıldır?

Topuk dikeni klasik topuk ağrısına benzer. Genelde sabah kalkınca veya uzun süre oturduktan sonra ayağa ilk bastığınız zaman ortaya çıkar. Topuk dikeni acısı yürüdükçe azalır ancak yorgunlukla birlikte bu ağrı yeniden baş gösterir. Tedavi edilmezse topuk dikeni yürümenizi engelleyebilir.

Topuk dikeni sebepleri nelerdir?

Topuk dikeni sebepleri arasında kilo, düz tabanlık, hatalı topuk ve ayakkabı kullanımı ve uzun süre ayakta kalmak sayılabilir.

Topuk dikenine iyi gelen bitkisel karışım

Topuk dikenini geçirmek için bitkisel yağlarla hazırlanan bu karışımı kullanabilirsiniz.

Kantaron yağı, papatya yağı ve çörek otu yağını karıştırıp her gün düzenli olarak topuğunuza masaj yaparak yağı yedirin. Zamanla ağrılarınız azalacaktır.

Çatlak ve nasıra iyi gelen karışım

Topuk dikeninin yanı sıra topuğunuzda çatlak ve nasır çıkarsa vazelin ile zeytin yağını karıştırıp sürerek de çatlak ve nasırdan kurtulabilirsiniz. Bu karışımı sürdükten sonra pamuklu çorap giyerseniz ayağınız daha kolay yumuşar.

Bu yağları banyodan sonra cildiniz temizken ve yumuşamışken uygularsanız daha etkili olacaktır.