Tesbih ağacı yağı nedir?

1415

Neem ağacı yağı veya tesbih ağacı yağı doğal cilt ve saç bakımı denilince akla gelen doğal yaşlardan biridir. Peki tesbih ağacı(neem) yağı nedir? Ne gibi özellikleri vardır?

Neem, Hint yarımadasına özgü olduğu için genellikle Hint leylakı olarak anılır, ancak tıbbi erdemleri tüm dünyada tanınır. Neem yapraklarının ve yağının tedavi edici özellikleri, eski tıp okulları, özellikle de Ayurveda tarafından çok çeşitli rahatsızlıkları gidermek için kullanılmıştır.

Maun bitki ailesinden gelen tesbih ağacı, Asya, Afrika ve Orta Amerika’nın tüm kurak bölgelerinde yetiştirilen kuraklığa dayanıklı ve hızlı büyüyen bir ağaçtır.

Neem’in tohum çekirdeklerinden elde edilen yağ, çeşitli cilt, saç ve genel sağlık sorunlarının tedavisi için doğal bir iksir olarak ortaya çıktı. Neem yağındaki başlıca biyolojik olarak aktif bileşik, doğal olarak oluşan en güçlü pestisitlerden biridir.

Tesbih ağacı yağı çok çeşitli cilt sorunlarına karşı etkili bulunmuştur. Neem yağı ayrıca saç derinizi kepek ve bitlerden uzak tutarken saçınızı şekillendirmeye, onarmaya ve güçlendirmeye yardımcı olan doğal bir saç toniği olarak da bilinir.

Bu bitkisel saç yağını vazgeçilmez yapan temel şey ticari saç bakım ürünleriyle aynı sonuçları vaat etmesidir, hem de indirimli bir fiyata. Bu yağı kullanmanın birçok faydası olsa da, sıkıntı yaratma ihtimali de elbette kişiden kişiye değişir. Dolayısıyla kullanmadan önce mutlaka uzmana danışmalı, kullanımının uygunluğundan emin olunmalıdır.

Pratikse.com