Sağlık

Sperm kalitesi nasıl arttırılır?

Dünya çapında yapılan araştırmalar sperm kalitesini arttıran başlıca besinlerin karpuz, ceviz, fasulye, kabak çekirdeği olduğunu gösteriyor. Uzmanlar sperm kalitesindeki düşüşlerin en büyük sebebini de sanayileşme olarak göstermekte.

Erkekler üzerinde yapılan araştırmalar ağırlıklı olarak ABD  ve Çin’de gerçekleştirilmekte. Sperm kalitesi üzerinde yapılan araştırmalarda eril farelere yüksek yağ içerikli diyet uygulanıyor ve bu fareler dişi fareler ile çiftleştiriliyor.

Bu çiftleşmeden meydana gelen farelerde diyabet belirtisi olan insülin direnci ve glukoz intoleransı görülürken diğer gruptakilerde benzer etkilere rastlanmıyor.

Sperm kalitesi konusunda yapılan araştırmalardan çıkan sonuçlara göre gebe kalma süreci ve bebeğin gelişimindeki süreçte yalnızca kadının değil erkeğin beslenmesi de oldukça büyük bir önem taşıyor.

Spermin kaliteli olması için baba adayının düzenli beslenmesi ve egzersiz yapmasının çok önemli olduğu Massachusetts Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından onaylandı.

Kopenhag Üniversitesi’nde yapılan başka bir araştırmada ise 20 – 25 yaş arasındaki erkeklerin sperm kalitesinin düşük olduğu tespit edildi.

Yapılan araştırmaya göre ortalama bir erkeğin spermlerinin % 90’lık bir bölümü anormal spermlerden oluşmakta. Bu sebeple yüzden hamileliklerde düşük oranlarının arttığı gözlemleniyor.

Hangi gıdalar sperm sayısını arttırıyor?

L-karnitin, B-12, magnezyum, selenyum, likopen içeren gıdaların sperm kalitesini arttırmakta oldukça etkili olduğu biliniyor. En çok sperm kalitesini arttıran besinin ise istiridye olduğu söyleniyor. İstiridye’ye ek olarak sperm kalitesini arttıran besinler karpuz, kuşkonmaz, ceviz, bitter çikolata, fasulye, et, kabak çekirdeği, muz.