Sarmaşık tohumu nasıl ekilir?

517
Sarmaşık tohumu nasıl ekilir

Sarmaşık bitkisi yeşil duvarlar için en ideal bitkilerden biridir. Dekorasyonda kullanılan ve çiçek açmayan bir bitki olan sarmaşık, her mevsim yeşil kalması sebebiyle genelde bahçe duvarlarına sardırılarak güzel bir görüntü elde etmek için tercih edilir. Peki sarmaşık tohumu nasıl ekilir?

Sarmaşık tohumu alırken hastalıklara dayanıklı, yaş ve çatlamış olmasına dikkat edilmelidir.

Sarmaşık tohumu nasıl ekilir?

Sarmaşık tohumunu bitkinin kök salması için elverişli olan humuslu topraklara dikmelisiniz. Kireci az humuslu toprak sarmaşık yetiştirmek için en ideal topraktır. Dilerseniz toprağa gübre ve vitamin de ekleyebilirsiniz.

Sarmaşık çok sıcak ve soğuk bölgeleri sevmez. Ilıman iklim bitkisidir. Sarmaşık tohumu ekimi için ideal mevsim nisan ayının ortaları ve mayıs başıdır.

Sarmaşık tohumu ekiminden önce tohumların çimlenmesini hızlandırmak için bir süre ılık suda bekletmeniz önerilmektedir. Sarmaşık tohumları hafifçe çimlenmeye başladığında suda çıkartılır ve nemli bir bezin içine konur. Islak bir parça kağıt havlu da kullanabilirsiniz. Tohumlar biraz daha çimlendiğinde geniş hacimli ve köklerin yeterince derine inebileceği bir saksı seçmelisiniz.

Saksının ağzına 4-5 cm boşluk kalacak şekilde toprak doldurun ve parmağınızla toprağı hafifçe çukurlaştırarak içine tohumları yerleştirin. Toprağa sarmaşık tohumlarını koyduktan sonra hafifçe hayatın ancak fazla bastırmayın. Sarmaşık tohumunu ektiğiniz saksıyı güneş alan bir yerde bekletin ve toprağı nemli tutun. Muhtemelen 20-25 gün içerisinde çimlendiğini göreceksiniz. Haftada en az 2 kez sulamayı ihmal etmeyin. Bol güneş seven sarmaşık tohumları büyüdükten sonra daha gölgeli bir alana alabilirsiniz.

Pratikse

Facebook ve Instagram hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.