Safran suyunun faydaları nelerdir?

1496

Mutfağımızda yaygın olarak kullandığımız malzemelerin sağlığımıza inanılmaz faydaları var ama biz farkında değiliz. Kesar veya safranın faydaları da genellikle göz ardı edilen bilgiler arasında. Safran yalnızca bir baharat değildir, birçok sağlık sorunuyla başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Faydalarından yararlanmak için onu beslenmenize mutlaka eklemelisiniz. Ayrıca her gün safran suyu içmeye başlayabilirsiniz. Neden mi? İşte safran suyunun faydaları…

Safran suyunun faydaları

  1. Pek çoğumuz safranın cildimiz için harika olduğunu bilmiyor. Safran, yüzünüze kırmızı bir ışıltı verir ve cildin daha önce hiç olmadığı kadar sağlıklı görünmesini sağlar. Cilt dokusunu iyileştirir ve tazelik katar. Her gün safran suyu içmek cildi doğal bir şekilde aydınlatmanızı sağlar. Ayrıca sivilce ve lekeler gibi yaygın cilt sorunlarına da iyi gelir.
  2.  Az miktarda adet görüyorsanız safran suyu içmek bu sorunu çözebilir. Adet gününden birkaç gün önce safran suyu içmek adet görmenize yardımcı olabilir. Ayrıca karın ağrısını ve krampları da azaltıcı etkiye sahiptir. Yoğun adet dönemlerine neden olan maddeler içerdiğinden halihazırda düzenli ve yoğun adet görüyorsanız safran suyu içmeyin.
  3. Sabahları bir fincan çay veya kahve içmeden yapamayan bir kafein bağımlısıysanız, safran suyu sizin için doğru içecektir. Safran suyu kafeine benzer etki gösterir ve yerine gün boyu ferah ve hafif hissetmenizi sağlar.

4. Birçoğumuz saç dökülmesi probleminden muzdaribiz. Safran suyu saç dökülmesini önler. Saç dökülmesini önleyen antioksidanlara sahip olan safran suyu saç köklerini güçlendirir ve saç büyümesini destekler.

5. Şeker bağımlılık yapar ve hepimizin şeker alımını kontrol etmesi gerekir. Bunu yapmanın en iyi yollarından biri aslında şeker isteğini azaltmaktır. Sabah ilk iş olarak safran suyu içmek şeker isteğini azaltmanıza yardımcı olur.

Safran suyu nasıl yapılır?

Safran suyu hazırlamak için tke ihtiyacınız olan safran ve sıcak su. 5-7 tutam safranı alın ve 10 dakika sıcak suda bekletin. Bu suyu her sabah aç karnına için. Sonuçları görmek istiyorsan 15 gün düzenli olarak tüketmeye gayret gösterin. Herhangi bir sağlık sorununuz varsa safran suyu içmeden önce mutlaka doktorunuza danışın. Bir sorun yaşamanız halinde hızlıca hekiminiz ile iletişime geçmeyi ihmal etmeyin.

Pratikse