Saçlara iyi gelen besinler

269

Saçlarınızın sağlıkla ışıldamasını ister misiniz? Tabi ki istersiniz kim istemez. Bunun için evinizdeki yiyeceklerin gücünü keşfetmeniz lazım. Saçlara iyi gelen besinler neler?

Özellikle yaz aylarında güneş, tuzlu su, saç boyaları ve nemli havanında etkisiyle kuruyan ve canlılığını kaybeden saçlarınız için bakım kremleri, yağlar kullanıyorsunuz. Ancak tek başına buların yeterli olmadığını söylesek… Saçları uzun olanların daha fazla etkilendiği bu kuruluk için kozmatikçiler çeşitli ürünler öneriyor. Biz ise size evinizde rahatlıkla bulebileceğiniz doğal yöntemlerin yiyeceklerin gücünden bahsedeceğiz…

Saçlara iyi gelen besinler neler?

Çinko zengini deniz ürünleri

Bildiğiniz üzere deniz ürünleri çinko açısından oldukça zengindir. Çinko ise saç uzamasında ve onarımında oldukça etkilidir. Ayrıca yağ bezlerinin düzenli çalışmasını sağlıyor. Bu da saç kılı keselerini harekete geçirerek düzenli çalışmasına sebep oluyor. Çinkonun eksikliğinde saçlarda ciddi saç kaybı ve kepeklenme yaşanır. Çinkonun en önemli kaynakları İstiridye, yengeç, deniz tarağı, yağsız et, mantar, bazı yağlı tohumlar, fıstık ezmesi, yoğurt ve peynirdir.

Yumurta

Saçlarınızın parlaklığı sağlığı hakkında verilen bir çok tarifte yumurta mutlaka vardır. Çünkü yumurta B grubu vitaminleri açısından oldukça zengin bir besin. Saçlarınızın uzaması ve kafa derinizin sağlığı için gerekli. İçinde bulunan biotin, vücudumuzda bağırsaklarda bakteri olarak üretilir ve günlük gereksinim bu şekilde karşılanır. Nadir bir şekilde eksikliği olur ancak bağırsaklarda yaşanan sorunlarda bu bakteriler üremez ve saç dökülmesie sebep olur. Biotin içeriği yüksek olan besinler; yumurta, yerfıstığı, badem, somon, avokado ve peynir.

Demirin kaynağı ıspanak

Ispanağın kaynak sağladığı folat ve demir, saçlarda dahil olmak üzere bütün vücudumuz için öenmli bir besin kaynağıdır. B grubundaki vitaminleri içeren ıspanak, folat sayesinde kırmızı kan hücrelerinin yapımında ve hücre çoğalmasında, demir de bu kırmızı kan hücrelerinin osijen taşımasında etkendir. Demir eksikliğinde yorgunluk, saç dökülmesi yaşanır. Demir eksikliği kadınlarda daha sık rastlanan bir durumdur. Regl dönemlerinden itibaren bu eksiklik ortaya çıkar. Bunun için demir içerek multivitamin takviyesi şarttır.

Mucizevi baklagiller

Nohut, mercimek, soya fasülyesi, kuru fasülye demir içeriği yüksek olan baklagillerdendir. Bitkisel proteini alabileceğimiz bu baklagiller saç hücrelerinde ve tüm vücudumuzda hücrelerin büyümesini sağlar. Keratin proteininden oluşan saçlarımız, protein eksikliğinde güçsüz ve geç uzar. et, balık, tavuk gibi hayvansal proteinlerin dışında bitkisel proteinlere de ihtiyacımız vardir. Emilimi daha da kuvvetlendirmek için C vitamini kaynaklarını da tüketmeliyiz.