Pratik Sağlık

Rahim iltihabı söktürücü bitkiler

Rahim iltihabı söktürücü bitkiler hangileridir? Rahim iltihabına karşı hangi bitkiler kullanılabilir?

Kadınların büyük sorunlarından biri de rahim iltihabıdır. Rahim iltihabı başka bir hastalığın nedeni olabileceği gibi enfeksiyon kaynaklı da olabilir. Cinsel ilişkide ağrı, yanma, acıma hissi, adet dönemi dışında kanama, idrar yaparken yanma, kusma, bulantı rahim iltihabı belirtileri arasında olabilir.

Rahim iltihabından şüphelendiğinizde mutlaka jinekologa gitmeli, smear testi yaptırmalısınız. Kültür alınmalı ve zararsız enfeksiyon olduğu kesinleştirilmelidir.

Rahim iltihabı söktürücü bitkiler

Uzmanlara göre rahim iltihabı söktürücü bitkiler arasında en etkilisi maydanozdur.

Rahim iltihabı söktürücü maydanoz kürü:

Rahim iltihabı söktürücü bitkiler arasında 1. sırada maydanoz bulunur. Maydanoz idrar yollarını temizler, rahimdeki iltihabı da söktürür.

8-10 dal maydanozu yarım limon ile birlikte blendera atın. Üzerine 1 su bardağı su koyun. İyice karıştırdıktan sonra süzün ve için. Düzenli içerseniz maydanoz kürü 2 gün içinde rahim iltihabını söktürücü etki gösterir.

Rahim iltihabı söktürücü elma kürü:

Elmadan yapılan elma sirkesi rahim iltihabına karşı etkilidir. Doğal elma sirkesini yarım su bardağı sirke yarım su bardağı su ile karıştırıp 1 ay boyunca günde 1 bardak olacak şekilde içerseniz rahim iltihabı söktürücü etki gösterir.

Rahim iltihabı söktürücü çemen otu tohumu kürü:

Çemen otunun tohumlarının rahim iltihabı söktürücü etkisi vardır. Çemen otunun tohumları östrojeni dengeler, rahimdeki pH seviyesini düzenler, bağışıklık sisteminin destekler.

1 tatlı kaşığı çemen otu tohumunu bir kaseye alın ve içine yeteri kadar su ilave edin. Sonra 1 tatlı kaşığı çemen otu tohumunu ekleyin. Bu karışımı 1 gün bekletin ve ertesi gün içine 1 tatlı kaşığı bal ekleyerek tüketin. Bu uygulamayı 1 ay boyunca düzenli olarak yaparsanız rahim iltihabı söktürücü etkisini görebilirsiniz.

Rahim iltihabı söktürücü bitkiler ile hazırlanan bu kürleri denediğinizde yan etkisini görürseniz hemen bırakın. Kullandığınız bir ilaç varsa doktora danışmadan Rahim iltihabı söktürücü bitkiler kullanmayın. Önerilen dozdan fazla içmemeye özen gösterin. Alternatif yöntemleri ilaç yerine kullanmayın. Mutlaka bir sorun yaşadığınızda acil servise gidin. Kullandığınız bir ilaçla etkileşime girebilir. Dikkatli olmayı ihmal etmeyin.