Dekorasyon

Peperomia obtusifolia bakımı (Zümrüt Dalgası Çiçeği)

Peperomia obtusifolia

Peperomia obtusifolia, Karabibergiller olarak bilinen Piperaceae familyasından Peperomia cinsinden bir tür. Parlak yeşil yaprakları var ve olağanüstü bir dayanıklılığa sahip. Pek kolay kolay solmuyor, kurumuyormuş. Bu nedenle de “Ben çiçek bakamıyorum” diyenler için uygun bir alternatif.

Peperomia obtusifolia adındaki obtusifolia, keskin olmayan, küt anlamına geliyor. Bu sebeple bu bitkiye küt yapraklı peperomia da deniliyor.

Peperomia obtusifolia nerede yetişir?

Bitkinin anavatanı Kuzey Amerika. Doğal yaşam alanı ormanlar ve bataklıklar ancak genelde ağaç kütüklerinde, ağaç gövdelerinde ve hatta ağaç kabuklarının arasında bile yaşayabiliyor.

Orkidemin yaprakları sarardı ne yapmalıyım?

Peperomia obtusifolia çiçek açar mı?

Peperomia obtusifolia aslında her mevsim çiçek açan bir bitkidir ancak daha ziyade kış sonu ve yaz başı arasında çiçeklerini görebilirsiniz. En fazla 25 cm kadar uzayabilen dalların ucunda minik çubuklar üzerinde sık sık çıkar ve yeşil-krem rengi gibi bir renge sahiptir.

peperomia bakımıPeperomia obtusifolia bakımı

Peperomia obtusifolia bakımı aslında oldukça kolay bir bitkidir. Minik bir bitki değildir ancak büyüdükçe de büyümez. En-boy 20’şer santim bu bitkimiz için yeterli olacaktır.

Evde veya ofiste pencere önünde veya masa/sehpa üzerinde kolaylıkla bakılabilir. Peperomia obtusifolia evdeki havayı temizleyen bitkiler olduğundan özellikle tercih edilebilir. Havadaki formaldehiti alır ve ortamı temizler.

Peperomia obtusifolia yaprakları zehirli değildir. Çocuklar veya evcil hayvanlar için bir tehlike arz etmez. Siz yine de erişemeyecekleri bir yede muhafaza etmek isteyebilirsiniz.

Peperomia obtusifolia hem çok aydınlığa hem de koyu gölgeye uyum gösterebilen bir bitki. Susuzluk sorunu yoktur. Yani uzun süre sulamasanız da pek içerlemez. Tatile giderken gönül rahatlığıyla bırakacağınız bitkilerden biri.

Limon çekirdeği nasıl filizlendirilir?

Toprak seçmeyen bu bitki dostumuz en kalitesiz toprakta bile yetişir ancak normal bitki toprağı ve düzenli bakım elbette daha da yeşermesini sağlayacaktır.

Peperomia obtusifolia variegata çeşidi bakımı

Peperomia obtusifolia variegata, bitkimizin yaprakları beyazlı yeşilli çeşididir. Normalde gölgeye dayanıklı bir bitki olan peperomianın bu çeşidi gölge sevmez. O nedenle her peperomia gölgede bakılmamalıdır. Yapraklar renkli ise güneşin gerekli olduğunu ekleyelim. Pencere kenarı ideal ortamı sağlayacaktır.

Peperomia obtusifolia nasıl çoğaltılır?

Peperomia obtusifolia çoğaltma yaparken çiçeklenme döneminin bitmesini beklemek gerekli. Çiçeklenme bitince dalları dibe yakın yerlerden kesip 2 yapraklı minik dallar haline getirin. Bu 2 yapraklı dalları direkt ayrı bir saksıda toprağa dikebilirsiniz. Dip filizlerden ayırıp yine toprağa dikerek de çoğaltma yapabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken nokta yaraların iyileşme süresi. Peperomia obtusifolia dalını kestikten sonra 1-2 gün suda veya açıkta bekletip ardından toprağa dikin. Suda köklendirmeye gerek bile kalmadan direkt toprağa dikimde çoğaltılabilir.

Pratikse

Facebook ve Instagram hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.