Pankreası yenileyen bitkiler

Pankreas genellikle pek önemsenmeyen ancak çok önemli bir organımızdır. Günlük üretilen atıkları filtreleyen pankreas hayati işleve sahiptir. Vücutta çok fazla atık biriktiğinde ise pankreas gerektiği gibi çalışamaz ve hastalıklar söz konusu olabilir. Peki Pankreası yenileyen bitkiler nelerdir? Hangi bitkiler pankreası arındırır ve pankreasa iyi gelir?

Pankreası yenileyen bitkiler

Karahindiba:

Karahindiba kökü pankreasa iyi gelir. Safra üretimini tetikleyerek karaciğer ve safra kesesi fonksiyonlarını destekler. Bu sayede pankreasın iş yükünü azaltır.

Sarımsak:

Yemeklerin yanında çiğ olarak yenilen sarımsak pankreasa çok faydalıdır.Mümkünse sabahları bir diş çiğ sarımsak yemek dolaşım sisteminden pankreasa, yaralardan bağırsak parazitlerine kadar her konuda etkilidir.

Kemik erimesi için yumurta kabuğu kürü tarifi

Centiyana kökü (Gentiana lutea):

Centiyana kökü (Gentiana lutea) kronik pankreatit varsa oldukça etkilidir. Hem vücudu hem de pankreası arındıran bitkiler arasındadır. Bağırsak kurtlarını yok eder. Karaciğeri güçlendirir. Centiyana kökü (Gentiana lutea) iştah açar.

1 kaşık Centiyana kökü (Gentiana lutea) kökünü 1 fincan suya koyun ve kaynatın. Günde 2 fincan içebilirsiniz.

Tarçın:

Pankreası yenileyen bitkiler arasında en etkililerden biri de tarçındır. Sindirime destek olur ve sağlığa iyi gelir. Meyvelerin, kahvenin veya keklerin üzerine serperek de tüketebilirsiniz.

Ardıç yemişi (Cedar berry):

Ardıç yemişi Pankreası yenileyen bitkiler arasında bir diğer etkilisidir. Özellikle ABD’de çok tüketilir. Sindirime yardımcıdır ve toksinleri temizleyerek pankreası da yeniler.