Osmanlı çayı faydaları ve Osmanlı çayı tarifi

Osmanlı çayı

Osmanlı çayı içerisindeki bitkiler ve karışım oranları yüzyıllardır aktarlar tarafından saklanmakta ve sır olarak kalmaktadır. Osmanlı’dan günümüze kalan en şifalı tariflerden olan Osmanlı çayı faydaları ve Osmanlı çayı tarifi Pratikse.com’da.

Osmanlı çayında neler bulunur?

Özellikle kışın tüketilen bu çayın içerisinde zencefil, karanfil, ıhlamur, havlıcan, tarçın, elma, hibiskus (medine gülü) yaprağı, kuş üzümü, limon, zencefil, nane ve kekik gibi 22 çeşit baharatın kökü ve kendisinin yanı sıra çeşitli meyvelerin kurutulmuş halleri bulunuyor.

Osmanlı çayının faydaları nelerdir?

Kışın tüketilmesinden anlayabilenimiz gibi Osmanlı çayı grip gibi kış hastalıklarına çok iyi gelir. Zengin baharat ve bitkisel karışımı sayesinde bağışıklığı güçlendirir ve hastalıklardan korur.

Binbir derde deva olarak bilinen Osmanlı çayı burun akıntısı, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı ve geceleri görülen öksürüğe de iyi gelir.

Balgam söktürücü ve öksürük kesici özelliği vardır. Günde 2 kez içebilirseniz etkilerini görebilirsiniz.

C vitamini açısından zengindir ve halsizlik hissine karşı etkilidir.

Osmanlı çayı tarifi

Osmanlı çayı tarifi siyah çay tarifinden farklı değildir. Ihlamur veya siyah çay demler gibi demleyebilir ve içebilirsiniz. İçine şeker eklemek mantıklıdır zira acı gelebilir. Dilerseniz Osmanlı çayı tarifi

Tek fincanlık da hazırlanabilir.

1 tatlı kaşığı Osmanlı çayını 1 fincan temiz kaynak suya koyun, 3-4 dakika demlendirin. Rengi koyulaşınca süzün. İçine kestane balı koymak hem acısını alır hem tatlandırır.

Osmanlı çayı günde 3 kez tüketilebilir. Şeker hastaları içine şeker koymadan içmelidir.

Hekiminize danışmadan kullanmayın.

Pratikse

Facebook ve Instagram hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.