Ortanca çiçeği renklendirme nasıl yapılır?

1940

Ortanca çiçeği değişik renkleriyle gördüğümüz ancak rengini toprağında bulunan maddelere göre değiştiren bir çiçek. Ortanca çiçeği renklendirme yöntemini deneyerek siz de mavi, mor veya başka renk ortanca elde edebilir, var olan ortancanın rengini değiştirebilirsiniz.

Ortanca çiçeği neden yeşil olur?

Hydrangeaceae familyasına mensup ortanca çiçeğinin yeşil olmasının sebebi bitkinin doğasındandır. Ancak toprakla bulunan mineraller ile ortanca çiçeği renklendirme yapılabilir. Ortancanın dünya üzerinde 80 kadar doğal türü vardır ve anavatanı Japonya’dır.

Orkidemin yaprakları sarardı ne yapmalıyım?

Ortanca çiçeği renklendirme yöntemi

Ortancanın renk değiştirmesi için gereken topraktaki pH değerini değiştirmektir. Bahçenize aldığınız pembe bir ortancayı dikip bir süre sonra maviye döndüğünü görebilirsiniz. Çünkü ortanca topraktaki asit seviyesine göre rengini değiştirir.

Ortanca mavileştirme yöntemi

Ortanca mavi renk açması için topraktaki asit seviyesini arttırmalısınız. Ortanca mavileştirici olarak satılan takviyeler aslında temelde alüminyum sülfat içeren gübrelerdir. Doğal yoldan ortanca mavileştirme yöntemi ise hayvan gübresidir. İlkbahar sonu ve sonbahar başı arasında ayda iki defa yaprak çürüğü ve büyükbaş hayvan gübresi koyarsanız ortanca rengi mavi olur.

Ortanca pembeleştirme yöntemi

Bir diğer ortanca çiçeği renklendirme yöntemi ise pembeleştirmedir. Ortancanın rengini pembe yapmak için topraktaki asit miktarını azaltmanız gerekir. Topraktaki alüminyum sülfat miktarını azaltırsanız ve bu yönde işlem yaparsanız ortanca rengi pembe olur. Doğal yoldan ortanca pembeleştirmek için ise ortancanın dibine ilkbahar sonu ve sonbahar başı ayda iki defa küçükbaş hayvan gübresi koyabilirsiniz.

Pratikse Facebook ve Instagram hesaplarını takip etmeyi unutmayın 🙂