Pratik Ev Önerileri

Orkide bakımı nasıl yapılır?

Orkide bakımı en çok merak edilen konulardan biridir. Orkide, bakımına fazla dikkat edilmesi gereken narin bir çiçektir. Genel hediye olarak ofise gelen orkidelerimiz bir köşede kurur ve ne yapacağımızı bilemeyiz. Peki orkide nasıl bakılır? Orkidenin solmaması için neler yapmak gerekir?

Orkide bakımı için gerekli şartlar:

Orkidenin bulunduğu ortamda nem oranının %40-70 arasında olması gerekmektedir. Doğru ışık ve yeterli gece gündüz sıcaklığı gerekir.

Orkidenin sulanması türlerine göre değişim göstermektedir. Orkide saf su ile sulanmalıdır. Klorlu su kullanılırsa orkideniz solacaktır. Orkidenin zaman zaman fazla yoğun olmayan gübrelerle gübrelenmesi ve saksısının orkideler için hazırlanmış harç ile doldurularak değiştirilmesi gerekir.

Orkide yetiştirirken bir kaç noktaya dikkat ederseniz çok da zorlanmadığınızı göreceksiniz. Genelde piyasada satılan orkideler en yaygın türlerdendir ve en çok sevdiği sıcaklık değerleri 18-27 C aralığıdır.

Orkideler güneşi sever mi?

Orkideleri hangi pencereye koyarsanız koyun direkt güneş ışınından korumanız gerekir. Orkidelerinizi jaluzi veya perdenin bulunduğu bir cama yerleştirmelisiniz ve süzülen ışık görmesini sağlamalısınız.

Orkide ne sıklıkta sulanır?

Orkideler için en önemli şeylerden biri de nemdir. Orkidelerin canlı kalabilmesi için %40-80 arasında nem uygundur. Orkide saksısını çakıl dolu tepsiye koyun ve bu tepsiye su dökün. Orkidenin kökleri suya ulaşacak ve gerekli nemi alacaktır. Çakıl dolu tepsideki su seviyesinin taşların altında kalmasına özen gösterin. Orkidelerinizi ayrıca sprey yöntemi ile günlük olarak nemlendirebilirsiniz. Orkideler genellikle iki sulama arasında kurumayı severler. Orkideniz yavru ise sürekli nemli kalmak büyümesini hızlandırır.

Orkide toprağı nasıl olmalı?

Orkideler tropikal ormanlarda ağaç üzerine tutunmuş ve kökleri aşağı doğru sarkar vaziyette yaşadığından kökleri genellikle günde 1 kez ıslanır ve kurur. Bu ortamı sağlamak amacıyla orkidelerinizi klasik çiçek toprağına dikmemelisiniz. Orkide toprağı satın alabilir veya çam kabukları, hindistan cevizi lifleri, pomza veya sphagnum yosunu gibi doğal ortamı taklit eden materyalleri karıştırarak orkide toprağı elde edebilirsiniz.

Orkide bakımı ve gübreleme

Orkide bakımında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da gübreleme işlemidir. Orkide düzenli gübrelenmekten hoşlanan bir çiçektir. Yazın haftada bir kez kışın ise ayda bir kez orkide için üretilen orkide gübresi kullanarak çiçekleri gübrelemenizi öneririz.