Makat çatlağı bitkisel tedavi önerileri

1936

Makat çatlağı anal fissür olarak da bilinir. Makat çatlağı acılı ve rahatsız eden bir sorundur. Makat çatlağı bitkisel tedavi önerileri…

Makat çatlağı neden olur?

Makat çatlağının 2 temel rahatsızlık sebebi vardır. Birincisi makat kaslarında kasılma yani kramp, bir diğeri ise makat çatlağından ziyade kas kasılması sonucu oluşan ağrıdır.

Makat çatlağı bitkisel tedavi yöntemi

Makat çatlağına bitkisel tedavi uygulamak isteyenler öncelikle kabızlık varsa bunu ortadan kaldırmalıdır. Kabızlık ıkınmaya neden olduğundan makat çatlağını arttırır.

Kabızlığı engellemek için bol sebze meyve yemeli, lifli gıdalar ile beslenmelisiniz. Kayısı özellikle çok etkilidir.

Makat çatlağı sebebiyle oluşan kas spazmının çözülmesi için en etkin yöntem sıcak suya oturma yöntemidir.

Makat çatlağı bitkisel tedavi: Oturma banyosu nasıl hazırlanır?

Makat çatlağı için oturma banyosu şöyle hazırlanır. 1 demliğe papatya çayı koyun ve demleyin. 5 litre sıcak suya bir bardak papatya çayı koyun. Bu sıcak suya 4-6 dakika oturun.

Makat çatlağı bitkisel tedavi: Karanfil çayı

Papatya çayı kasları gevşetir. Karanfil çayı ise ağrıyı azaltan bir bitkisel tedavidir. Hazırlanan sıcak suya karanfil çayı da eklerseniz o da ağrıyı azaltır.

Makat çatlağı henüz başlarında ise bu bitkisel tedavi yöntemi ile %30 civarında başarı elde edebilirsiniz. Ancak ilerlemiş makat çatlağının tedavisi için doktora gitmek gerekir. Makat çatlağının tedavisi için her durumda doktora gitmeli, doktorun önerdiği ilaçları kullanmalısınız. Bu tür bitkisel tedavileri doktorunuz onaylarsa yan tedavi olarak deneyebilirsiniz.