Kulak ağrısı neden olur?

1649

Ani başlayan, zonklama, basınç, yanma gibi şikayetler ile devam eden kulak ağrısı oldukça can yakan ve tahammülü zor bir ağrıdır. Kulak ağrısı neden olur ve kulak ağrısı nasıl geçer sorusunun cevabı bu farklı sebeplere göre değişiklik göstermektedir.

Kulak ağrısının oluşma sebebi her zaman basit bir sorundan kaynaklanmayabilir, kulak ağrısına sebep olan ciddi sağlık sorunları da mevcuttur. Kulak ağrısının geçmemesi ve artması durumunda mutlaka bir doktora başvurulması gerekmektedir. Kulak ağrısına duyma sorunları ve akıntı eşlik ediyorsa acil bir müdahele gerekiyor olabilir.

 

Kulak ağrısı neden olur?

 Kulaklardaki ağrısını ortaya çıkartan bir çok farklı neden vardır.

 

Alerjiler kulak ağrısına sebep olabilir

 Vücudun alerjenlere tepki vermesi sonucunda kulan ağrısı meydana gelebilir. Mukusun kulak zarına baskı yapması sonucunda kulakta ağrı meydana gelebilir. Bununla birlikte alerjik bünyelerde hayvan, polen ve besinler kulak ağrısına sebep olabilir.

Enfeksiyonlar kulak ağrısına sebep olabilir

 Ortakulak iltihabı kulak ağrısının en büyük sebeplerinden biridir.  Bu durumda sigara dumanı, alerjik durum ve sinüzit ağrıyı iyice arttırabilir.

Basınç travması kulak ağrısına sebep olabilir

Basınç durumunda kulakta huzursuzluk başlar ve bu ağrıya sebep olabilir. Özellikle ufak çocuklarda meydana gelen basınç travması şiddetli bir ağrı yapar. Su altı dalışı, uçakta meydana gelen seviye değişimleri basınç travmasına sebep olan nedenler arasındadır.

Kulak zarındaki hasar kulak ağrısına sebep olabilir

Kulak zarında zedelenme, yırtılma gibi durumlar da kulak ağrısı sebeplerindendir. Kulak zarının hassas olduğu unutulmamalıdır. Temizleme esnasında kulak içine fazla girilmemesi gerekir. Bununla birlikte yüksek sesle müzik dinlemekte aynı soruna sebep olabilir.

Kulaktaki kirler kulak ağrısına sebep olabilir

Kulağı düzenli temizlememek kulan ağrısı sebeplerinden biridir. Ancak kulak temizleme çubuğu tavsiye edilmez.

Dişteki sorunlar kulak ağrısına sebep olabilir

Diş ağrısı bazen kulak ağrısı ile karıştırıldığı gibi dişteki ağrı kulakta ağrıyı da tetikleyebilir.

 

Kulak ağrısı nasıl geçer?

 Kulak ağrısının sebebi tedaviyi ve geçmesi için yapılacak müdahaleyi

de etkilemektedir. Aniden ortaya çıkan ağrıda dik oturmayı denemek etkili olabilir.

Esnemek kulak ağrısına iyi gelebilir.

Oksijen alımını arttırmak ve kulak kepçesini oynatmak kulak ağrısına iyi gelebilir.

Bazı insanlar kulak ağrısında sakız çiğnemenin etkili olduğunu söylemektedirler. Kulak ağrısı durumunda sıcak havluyu başa sarmakta kullanılan yöntemlerden birdir.